Brüsszel. Az EU-tagjelöltek csatlakozása után középtávon nem lesz lehetőség két különböző agrárpolitika fenntartására a régi, illetve az új tagországok számára.
Nehéz állni a versenyt
Brüsszel. Az EU-tagjelöltek csatlakozása után középtávon nem lesz lehetőség két különböző agrárpolitika fenntartására a régi, illetve az új tagországok számára. Ugyanakkor a közös agrárpolitika (CAP) ez utóbbiakra való azonnali kiterjesztése sem lenne célszerű – állapítja meg egy Brüsszelben közzétett független tanulmány. Az elemzést az Európai Bizottság mezőgazdasági főigazgatósága rendelte meg, annak az előkészítő munkának a részeként, amelynek során az EU kialakítja a csatlakozási tárgyalásokon agrárkérdésekben képviselendő álláspontját. A tanulmány szerint a közép- és kelet-európai tagjelöltek nagyon nehezen birkóznak meg mezőgazdaságuk szerkezeti átalakításával. Bár a helyzet országonként eltérő, mezőgazdaságuk a vámvédelem és a kevésbé szigorú minőségi és egészségügyi követelmények ellenére is csak nagy erőfeszítések árán képes állni a versenyt az EU-tagországokéval. A kulcskérdés ezért az, hogyan lehet sikeresen megvalósítani a CAP teljes alkalmazására való áttérést ezekben az országokban. A mű nem tartaná célszerűnek a közvetlen jövedelemtámogatásoknak a csatlakozás utáni azonnali és teljes körű bevezetését. Szerinte ez megmerevítené a jelenlegi kétpólusú agrárszerkezetet, miközben nem biztosítaná a szerkezetátalakításhoz és a versenyképesség növeléséhez szükséges forrásokat. Az Unió egységes mezőgazdasági piacához való csatlakozás után a szerkezetátalakítási kényszer különösen a félig önellátó kisgazdaságokban és a volt szövetkezetekben fogja felszínre hozni a rejtett munkanélküliséget. A tanulmány következtetése szerint ezért a közép- és kelet-európai országok mezőgazdasági talpraállását olyan politikákkal kell segíteni, amelyek elsősorban a szerkezeti átalakulást és a rejtett munkanélküliség felszámolását szolgálják. Az ehhez szükséges gazdasági, társadalmi alkalmazkodási folyamat azonban hosszú időt vesz igénybe. (m)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.