Júniusban a hajtatóberendezések nélkül kertészkedők is örvendezhetnek a kert pirosra érett gyümölcseinek. A hónap elején rendszerint már szedhető a szamóca és a cseresznye.
Néhány ötlet biokertészkedőknek
Gyűjtsük össze a háztartási és a kerti szerves hulladékot, és ezt minél előbb használjuk fel biokomposztban. A csontokat zúzott állapotban keverjük a komposzthoz. A komposztérés meggyorsítása érdekében célszerű a halom anyagát átforgatni. A forgatásnál figyelni kell az anyag megfelelő nedvességére, mert ha nem elég nedves, penészedik, ha túl nedves, bűzlő rothadás lép fel.
Aki nagyobb mennyiségben és forgatás nélkül akar biokomposztot előállítani, annak Schidt Ferenc, az Abaujszinai Bioklub elnökének módszerét javasolom. E módszer szerint a komposztáló hely alapterületének optimális mérete 1,6 x 5 méter. E területen ássunk két ásónyomnyi gödröt. Aljára terítsünk 0,20 m vastagon istállótrágyát. A trágyát vékony földréteggel takarjuk, utána 0,60–0,80 méterenként a középvonal mentén vastagabb fakarókat állítsunk be. A trágyára 0,20 méter vastagon kerti és konyhai hulladékot terítsünk. Ezt jól átnedvesítve vékony talajréteggel takarjuk, majd a trágya- és kerti hulladékréteget addig váltogatjuk, amíg a halom el nem éri az egy méter magasságot. Utána jó vastagon fűkaszálékkal, esetleg szalmával takarjuk. Schidt Ferenc ezt követően a karókat kihúzza, hogy elősegítse a levegő áramlását. A júniusban összeállított komposzt már tavaszra felhasználásra érett. Az ősszel összeállított viszont csak 1,5–2 év múlva használható.
A zöldséges kertben figyeljük a növények érését. A megfelelően éretteket ne hagyjuk elöregedni. Ha nem győzzük frissen elfogyasztani, tegyük mélyhűtőbe, főzzük be. A felszabadult helyekre ültessünk új palántákat, vessünk utóveteményeket. Palántázható még a téli és a vörös káposzta. A gyökérzöldségek közül a hónap végéig vethető a sárgarépa és a petrezselyem. Elkezdhetjük a fekete és a fehér retek téli fogyasztásra szánt terméseinek a vetését is. Jó tapasztalataim vannak a fekete retek termesztésével a paradicsom sorok között termesztett káposztafélék utóveteménykénti termesztésével.
A biokertésznek a gyümölcsfákkal is vannak teendői. Terítsünk újabb fűkaszálék-réteget a fák gyökérzónája fölé. Szükség esetén végezzünk gyümölcsritkítást, tördeljük ki a felesleges és beteg hajtásokat. Figyeljük meg, van-e elegendő katicabogár kertünkben, mely számos kártevő természetes ellensége. A levelek nedvét szívogató atkák természetes ellenséget, a falóatkát, és az almamoly természetes ellenségét, a Trichogammát csak speciális terjesztőktől szerezhetjük be.
A szerző a szepsi Mezőgazdasági Középiskola nyugalmazott szaktanára
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.