Moníliás betegség a meggyen

A meggy moníliás betegségét már 1876-ban feljegyezték, a virágpusztulásra azonban csak 1900-ban figyeltek fel. A betegség egyike a legrégebben ismerteknek, jelenleg az egész világon elterjedt, és a meggy jelentős kórokozójának számít.

A Monilia laxa kártétele a meggyen jelentős, virágpusztulást és gyümölcsrothadást idéz elő. A virágpusztulásra csak akkor kell számítani, ha a virágzáskor az időjárás ködös vagy csapadékos. Ezért szokták mondani a termesztők, hogy „elvitte a meggyet a köd”. Ilyenkor a kórokozó gombafonala a virág bibéjére kerül, ott a kedvező párás csapadékos körülmények között a pollenhez hasonló módon csírázik, behatolva elpusztítja a magkezdeményt, a virágot, majd a virágkocsányon át eljut a vesszőbe, hajtásokba és azok hervadását, fonnyadását okozza. Gyümölcsrothadások elsősorban gyümölcsrepedés, jégverés nyomán jelentkeznek.

Rügypattanáskor a fehérbimbós állapotig réztartalmú készítményekkel kell permetezzünk, ajánlott a Kuprikol 50 (0,6%), Kuprofor 50 SC (0,5%), Champion 50 WP (0,5%), Cuprocaforro (0,5%), vagy a Kuprotix 20 DKV (0,5%). Esős, párás, ködös időben a virágzás alatt két permetezésre is szükség lehet. Ekkor főleg kaptán hatóanyagú Merpant (0,2%) használjunk, mert a méhek jól tűrik, a virágzás után Fundazolt (0,1%) vagy Horizon 250 EW (0,1%), Sporgon 50 WP( 0,05%), Merpan 80 WDG (0,2%), Rovral Flo (0,2%) , Baycor 25 WP (0,1%) , Topas 100 EC (0,05%) gombaölő szerrel védekezzünk. Az érés előtti gyümölcs héja különösen sérülékeny, ezért a növényvédő szerek élelmezés-egészségügyi várakozási idejét betartva az említett gombaölő szerek használatával előz-hetjük meg a minőségi és mennyiségi károkat. Jégverést követően a permetezés különösen fontos. Ha a meggy virágzása során párás, esős marad az időjárás, a virágokon keresztül fertőző monília megtizedelheti az egyébként is nagy fagykárt szenvedett termést. A betegség az egész növényre átterjedhet, erős fertőzés esetén egész ágak is elpusztulhatnak.

Most már mindenképpen szükséges az almafa-lisztharmat elleni vegyszeres védekezés rendszeresítése. A kórokozó a rügypikkelyek között telelt át. A most követő időszakban fokozódik a gomba micéliumának az aktivitása és a fertőzött rügyekből fertőzött levelek, hajtások fejlődnek. A védekezéskor részesítsük előnyben a következő kontakt hatású permetszereket, mint a Karathane (0,075%), Kumulus WG (0,6%), Sulika (0,4%), Thiovit (0,4%). E szerek alkalmazása atkaölő hatásuk miatt is ajánlatos. A permetezést 7 naponként kell megismételni. A gyakori esőzések felgyorsították az almavarasodás aszkospóráinak szóródását. Csírázásukat a levegő magas páratartalma, az erős éjszakai harmatképződések folyamatossá teszik. A legkorábbi fertőzések nyomán a napokban már az első tünetek megjelenésére is számíthatunk. Használjunk kontakt hatású permetszereket: Delan 700 WDG (0,07%), Dithane M 45 (0,3%), Novozir MN 80 (0,3%), Mancosan 80 WP (0,3%), Merpan 5ö WP (0,3%), Folpan 80 WDG (0,2%).

Tovább tart az őszibarack tafrinás fertőzésének a veszélye is. Ezért folytatni kell a kórokozó elleni védekezést az előbb felsorolt permetszerekkel.

A tojásalakban telelő takácsatkák lárvakelése már elkezdődött, a tömeges lárvakelés azonban még várat magára. Szilvásokban, ahol a virágzás a végéhez közeledik, vagy már lehullottak a szirmok, már most el kell kezdeni a védekezést. Az almásokban a tömeges lárvakelés a virágzáskor várható, ezért ahol tavaly a takácsatkák elszaporodtak, a virágzás befejeztével azonnal védekeznünk kell. Ugyanis később, amikor a kártevő valamennyi fejlődési alakja megtalálható, a védekezések már kevésbé hatékonyak. Használjunk Apollo 50 SC (0,04%), Nissouron 10 WP (0,07%) permetszereket, melyek az atkák áttelelő alakjait pusztítják.

A szőlő rügypattanása idején kezdik elhagyni telelőhelyüket a szőlőilonca és a kormospille hernyói is. Rügypusztításuk megakadályozása érdekében használjunk Oleoekol (1%), Oleo-Ekalux (1%) szereket, amely kitűnően pusztítja a most kelő atkákat is. Ezenkívül ha az éjszakai hőmérsékletek nem esnek 12-15 fok alá, használhatunk Metanion 48 Em Sumithion Super (0,1%) vagy Pyrinex 48 EC (0,2 %) szereket.

Ha a káposztafélék palántanevelő helyein a bársonylégy lárvák pusztítását észleljük, szórjunk a növények közé 10 négyzetméteres területre Diazinon 10 G vagy Basudin 10 G 3-4 dkg granulátumot, majd sekélyen dolgozzuk a talajba. Hasonlóképpen járjunk el a most rajzó és a tojásait rakó káposztalégy lárvák ellen. A már szabadföldbe kiültetett korai termesztésű fejeskáposztát, vöröskáposztát, karalábét és karfiolt is most kell védenünk a káposztalégy lárvái ellen. Ezt a kiültetett palánták megilledése után végezzük beöntözésessel – 1 növényhez 0,2-0,5 l permetlével. Használjunk Actara 25 WG (0,04%), Basudin 600 EW, Diazol 60 EC vagy Sumithion Super (0,1%) szereket. A frissen kiültetett káposztafélék palántáit már károsítja a káposztabolha is. Ellene napsütéses időben használjunk Basudin 600 EW (0,1%), BI 58 EC Nové, Calypso 480 EC, Diazol 60 EC (0,1%), Decis 25 Flow vagy Karate 2,5 WG (0,05%), Nurelle D (0,1%), Vaztak 10 SC, vagy felszívódó hatású Orion 30 EC (0,1%) permetszert. A permetlébe adagoljunk tapadószert, például Agrovitalt 0,025 százalékos töménységben. A palánták kiültetésekor a jobb eredés érdekében használjunk Agrisobot. Készítsünk 0,1 százalékos oldatot a szerből, melybe a kiültetésre szánt palánták gyökerét belemártjuk. Hagyjuk lecsöpögni, és ültethetjük akár öntözővíz további használata nélkül is.

A gyümölcs és zöldségkultúrákban, de az erdészeti kultúrákban is az első kezeléseket a levéltetvek ellen az előrejelzésre alapozva a levéltetvek betelepedésekor, megjelenésekor kell elvégezni. Ez már a napokban elkezdődött, a tömeges elszaporodásuk pedig tovább fog fokozódni.

A levéltetvek ellen alkalmazott engedélyezett rovarölő szerek a következők: Acord , Actara 25 WG, Actelic 50 EC, Aztec, Basudin 600 EW, BI 58 EC Nové, Calypso 480 EC, Cyper 10 EM, Decis EW 50, Diazol 60 EC, Dursban 480 EC, Fury 10 EW, Karate 2,5 WG, Komplet, Metanoin 48 EM, Mospilan 20 SP, Nurelle D, Oleoekol, Oleo-Ekolux, Orion 30 EC, Pirimor 25 WG, Polytrin 200 EC, Pyrinex 48 EC, Reldan 40 EC, Sumithion Super, Talstar 10 EC, Ultracid 40 WP, Vaztak 10 EC, Zolone EC. A megválasztandó töménységet, használati utasítást minden esetben a megvásárolt készítmény címkéjén találjuk.A szerző a Központi Mezőgazdasági Ellenőrzési és Fajtaminősítő Intézet (ÚKSUP) komáromi részlegének munkatársa

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?