Jaj, egér! – kiáltunk fel riadtan, ha a pincében, kamrában a zsákból, vagy a láda alól hirtelen szürkésbarna apró rágcsáló ugrik ki és villámgyorsan eltűnik a sarokban levő lyukban, vagy valamelyik bútor alatt. Különösen most időszerű az egérszaporodás veszélyére figyelmeztetni.
Mindent megrághatnak
Az épületekben, tehát az ember közelében élő állományok különösen szaporák, a nőstények a helyiség hőmérséklettől függően akár egész évben nevelhetnek utódokat. Általában 3–4 hetenként ellenek 6–8, néha 10–12 kölyköt. A szabadban vagy a kinti területeken tanyázó házi egér szaporodása a téli időszakban szünetel. A kamrákban, pincékben, istállókban, pajtákban élő házi egerek egyfajta családi közösséget alkotnak, amely egy-egy uralkodó hímből, több nőstényből és a mindenkori fiatalokból áll. Az egeres helyiséget az állatok vizeletének jellegzetes szaga nyomban elárulja, de mindig megtalálhatjuk a földön a feketés színű apró ürüléket is. Ahol nem üldözik őket, hamar megszelídülnek, néha napközben is előbújnak és minden rághatót apróra őrölnek éles fogaikkal.
A legjobb védekezés ellenük a pincébe zárt macska, de felállíthatunk rugós csapdát is. Kiváló egérfogó a felezett dió hegyére felállított befőttesüveg is. Ez utóbbinak az az előnye, hogy a foglyul ejtett egeret nem kell feltétlenül elpusztítani, hanem a háztól távolabb ismét szabadon engedhetjük. Ahol közelben erdők, kertek vannak, az épületekben minden ősszel gyakori vendégek az erdei egerek.
Négy fajukat ismerjük, három közülük meglehetősen hasonló – vörhenyes, barna bundával, nagy fülekkel és fekete szemekkel. A negyedik a pirók egér, erősen vörhenyes bundájú, amelyet a tarkótól a faroktövig fekete csík díszít. Az épületekben azonban a leggyakrabban a közönséges erdei egérrel találkozhatunk. Az ellene való védekezés gyakorlatilag ugyanaz mint a házi egérnél. A vízi pocok a mezei pocokhoz hasonló, de annál nagyobb és sötétebb bundájú, farka jóval hosszabb, mint a kisebb hazai pocokfajoké. A vizek környékét, csatornák, gazos árokpartok mentét, folyópartokat kedveli, de gyakran felbukkan az ezek közelében levő kertekben is, ahol a répát, burgonyát, salátát, káposztát és a többi termesztett növényt károsítja. A vakondéhoz hasonló, csak annál egy kicsit kisebb kupacokat készít. A vízi pocok szapora állat. A nőstények a nyári időszakban több alkalommal 4–6 kölyköt ellenek. Télen kevesebbet mozog, de ha valahol fiatal gyümölcsfát talál, kérgét alaposan megrágcsálja. Természetes ellensége a hermelin és a menyét, valamint az ölyvek, a baglyok és a macskák.
Az őszi kalászosokban, őszi repcében, évelő pillangósokban, réten, legelőn, gyümölcsösökben a pocokfertőzés megfékezése érdekében most gyakorlatilag csak a csalétkes védekezés lehetősége maradt. Az a legfontosabb, hogy a pocoknépességnek a megfelelő csalétket adagoljuk. A következő készítmények használata engedélyezett és kapható nálunk: Muskil Špecial G, Deralan H, Niva zrno, Rodentic Blesk G, és Z, Stutox – I és Redentin 75. Az adagolás és a használati utasítás a csomagoláson fel van feltüntetve.
A szerző a Központi Mező-gazdasági Ellenőrzési és Növényvédelmi Intézet (ÚKSUP-OOR) komáromi részlegének a munkatársa
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.