Az elmúlt napokban a változékony csapadékos időjárás hatására felszaporodtak a kártevők és a levélbetegségek. Az almásokban az erwiniás tűzelhalás úgy tűnik már nem terjedt, ennek ellenére figyelni kell e veszélyes kórokozó esetleges megjelenésére, s erről azonnal értesíteni kell a járási növényvédelmi hatóságot.
Milyen betegség ellen védekezzünk, és mivel?
Körtefáinkat védjük a füstösszárnyú körtelevélbolha és a varasodás ellen a következő szerekkel: Rimon 10 EC (0,05%), Nomolt SC (0,01%) stb.
Az őszibarackosokban terjed a levéllikacsosodás és a monília. A levéltetvek betelepedése és a keleti gyümölcsmoly rajzása is tart. A kajszibarack fáinkat a klaszterospóriumos levélbetegség és a monília ellen kell védenünk. Olyan szert válasszuk, melynek várakozási ideje – a termés érési időszaka miatt – rövid, pl. Delan 700 WG /21 nap/, Dithane DG (0,3%) /21 nap/, Topsin M 70 WP (0,1%) /14 nap/, Merpan 80 WDG (0,2%) /10 nap/.
A szilvafák levelén megjelent a szilva vörösfoltossága, termésen a szilvatáskásodás vagy szilvatafrina. Ellene a baracknál felsorolt szerek is hatásosak. Tovább kell védekeznünk a levéltetvek és a szilvamolyok ellen. Lehetőleg olyan rovarölőt válasszunk, amely mindkét kártevő ellen hatásos, pl. Diazol 50 EW (0,1%), Calypso 480 EC (0,02%), Pyrinex 25 ME (0,4%) stb.
A cseresznyén és a meggyen a gyümölcsmonília és a levéllikasztó betegségek terjednek. Azokat a fákat, amelyeken a gyümölcs már érik, ne permetezzük, csak a szüret után kezeljük. A később érő fákat – a várakozási idő figyelembe vételével – permetezzük. Használható pl. Merpan 80 WDG (0,2%), amelynek 10 napos a várakozási ideje.
A szőlő már virágzik, a növény ebben az időszakban a legérzékenyebb a betegségekre. Terjed a levélatka és a peronoszpóra (a levélfertőzöttség helyenként eléri a 10–15%-ot), valamint a lisztharmat. A tarka szőlőmoly kártétele most kisebb, mint az előző években volt.
A burgonya esetében a burgonyavész ellen kell védekezni. Részesítsük előnyben a réztartalmú gombaölő szereket. A sok csapadék következtében több helyen kisebb-nagyobb mértékben kialakult a tőrothadás is. A burgonyabogár lárvái ellen folyamatosan védekezzünk.
A levéltetvek egyes kultúrákban (őszi búza, szilva, őszibarack, alma, dísznövények) már olyannyira felszaporodtak, hogy kártételük komoly terméskiesést eredményez, ezért nélkülözhetetlen a védekezés ellenük.
Az amerikai szövőlepke nagy tojáscsomóiból már kelnek a lárvák. Úgy tűnik, egyre több helyen károsít majd a kártevő.
Peronoszpóra ellen
Peronoszpóra megjelenése esetén először szintén felszívódó szereket használjunk (Quadris, Mikal, Ridomil Gold változatok vagy Galben, Turzate, Acrobat). Később a kontakt hatású szerek közül a hagyományos réztartalmú (Bordóilé, Kuprikol, Champion) szereket alkalmazhatjuk. Mivel egyes csemegeszőlő fajták érzékenyek a részre, ezért más szereket alkalmazzunk (pl. Merpan, Dithan, Cineb, Mankoceb, Bravó 500 stb). A résztartalmú szerek előnye, hogy baktériumos betegségek ellen is hatásosak (uborkán, babon, dinnyén). A burgonyavész ellen is peronoszpóránál felsorolt szerek többsége alkalmazható. (csicsay)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.