Menteni kell a menthetőt

Legalább negyed évszázada nem sújtotta olyan mértékű károsodás az őszi repce állományait, mint az idei télen.

Legalább negyed évszázada nem sújtotta olyan mértékű károsodás az őszi repce állományait, mint az idei télen. A mintegy 128 ezer hektáron elvetett olajosmagvú ipari növény vetésterületének csaknem 60 százalékát ki kellett szántani, a minisztériumi felmérések alapján csupán alig több mint 53 ezer hektárnyi területen vészelte át a tél megpróbáltatásait az utóbbi években egyik legmegbízhatóbb értékesítési lehetőségekkel rendelkező és jó bevételi forrást biztosító olajos növény. Sőt, a megmaradt állományok némelyike is igen gyér, s várhatóan csak alacsony termést hoz majd. Az előzetes felmérések alapján a hazai termés várható összmennyisége alig haladja meg a 110 ezer tonnát, miközben a hazai feldolgozás évente 180 ezer tonna repcét igényel.

A kiesést csak némileg pótolhatja, hogy a kiszántott repce helyére általában napraforgót vetettek a gazdaságok, s így idén a tervezett 70 ezer hektár helyett ennél jóval több, vélhetően több mint 100 ezer hektár lesz napraforgó vetésterülete. Az azonban már most bizonyos, hogy az olajrepce hiányát a napraforgó teljes egészében nem pótolhatja, s ezért minden bizonnyal behozatalra szoruluink majd ebből a terményből. Az illetékes tárcák most vizsgálják a feldolgozóipar által benyújtott kérelmet, amely egyrészt a repce kivitelének ideiglenes leállítását és a repcére kirótt 60 százalékos behozatali vám időleges eltörlését javasolja a probléma megoldására. A termelők számára ugyanakkor nagyon fontos, hogy a megmaradt területeken biztosítani tudják azokat a feltételeket, amelyek a körülményekhez képest a lehető legjobb hozamokat hozzák ki az állományokból. Elsősorban a megfelelő növényvédelem, a tápanyagellátás és a betakarítási veszteségek csökkentése nyom majd sokat a latban. A gazdaságok jelenlegi anyagi helyzetében azonban félő, hogy erre nem minden esetben tudnak majd kellő pénzügyi forrásokat előteremteni, noha ismeretes, hogy nálunk a repcetermesztésben működik a legmegbízhatóbb előfinanszírozási rendszer, s a feldolgozóipar idén is mintegy 300 millió korona előleget folyósított a termelőknek. (yl)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?