Már károsít régiónkban az amerikai szövőlepke

A szőlő-peronoszpóra már több mint száz éve a szőlő egyik legveszélyesebb gombabetegsége. Súlyos károkat főként az átlagosnál csapadékosabb és hűvösebb években okozhat.

A szőlő-peronoszpóra (Plasmophora viticola) veszélyességét növeli az, hogy a gomba nemcsak áttelel, hanem a májusi, júniusi esőfrontokkal délről is eljut hozzánk. A nyugvóspórák a téli fagyokat is jól viselik, viszont a szárazság nem kedvez nekik – hamar elvesztik életképességüket. A nyugvóspórák általában május közepétől június elejéig csíráznak az akkor lehulló jelentősebb csapadék hatására. Gyorsan létrehozzák a rajzóspórákat, melyek a légzőnyílásokon, gázcserenyílásokon keresztül fertőznek. A rajzóspórák a talaj felszínéről esőcseppekkel is felverődnek a fiatal hajtásokra és szőlőlevelekre. Ily módon fertőződik később a fürtvirágzat és a bogyók szövete is.

A lappangási időszak a fertőzéstől az első látható tünetekig tart. Ez a hőmérséklet alakulásától függően akár 4-14 nap is lehet. Az olajfoltok keletkezése utáni éjszakán a levelek fonákán fehér, laza pelyhes kivirágzás alakul ki. Ezekből a harmat vagy az eső hatására szintén fertőzőképes rajzóspórák szabadulnak ki. Ha az idő csapadékos, a fertőzés 4-6 naponként ismétlődik, s ha nem védekezünk azonnal, gyorsan járvány keletkezik. A szakirodalom szerint egy négyzetméternyi kivirágzásból akár 30 millió rajzóspóra is fejlődhet.

A megtámadott szőlőlevelek és a bogyószöveti részek szürkésbarnára színeződnek, elpusztulnak, kiszáradnak. Erős fertőzés után a korai lombhullás 30-80 százalékos is lehet, de akár az egész szőlőtermés is tönkremehet. Ha rendszeresen figyeljük a növényvédelmi előrejelzéseket és ellenőrizzük a szőlőtőkék állagát, eredményesen védekezhetünk a peronoszpóra ellen. Július 18-20-ig ajánlatos rézmentes permetszereket használni. Ebben az időben előnyösebb a felszívódó és mélyhatású gombaölő szerek használta: Aliette Bordaux (0,4%), Acrobat WG (0,3%), Curzate M (0,3%), Discus (0,03%), Forum SP (0,2%), Hattrick WG (0,2%), Melody Fit 69 WP (0,3%), Metalazeb 72 WP (0,4%), Metalxyl MZ 72 WP (0,4%), Mikal M (0,3%), Quadris (0,1%), Ridomil Gold MZ 68 WP (0,4%) és a Shavit F 71,5 WP (0,2%). A kritikus periódusok előtt és után kontakt hatású szereket használjunk. Ezek a következők: Altima 500 (0,06%), Bravo 500 (0,5%), Delan 700 WDG (0,05%), Dithane DG (0,3%), Euparen Multi (0,15%), Mancosan 80 WP (0,3%) /14/, Novozir MN 80 (0,3%) /7/, Sancozeb 80 WP (0,3%) /14/, Folpan 80 WDG (0,3%) /10/, Quadris (0,1%), Polyram WG (0,3%) A zárójelben a töménységet, a tört zárójelben a várakozási időt tüntetjük fel.

Ezekben a napokban a szőlő-lisztharmat elleni megelőző védekezést is folytatni kell, mert a gomba fejlődése csak lelassult, de nem pusztult el. Most lehet nagyon jó hatással alkalmazni a különféle levéltrágyákat is (például Humix, Vuxal, Fericarre, Polyfeed stb.). Különösen jó hatást érünk el az olyan levéltrágyákkal, melyek nagyobb mennyiségű molibdént tartalmaznak. Ilyen például a Lamag Mo (0,5%) speciális levéltrágya. Molibdén hiányában a szőlő fürtök valamint a fürtkocsány megbénul. Adagoljunk a permetléhez tapadószert, például Agrovitalt (0,025%).

Különösen nagy gonddal kezeljük az alma- és körtefáinkat ott, ahol erőteljesebb varasodás fertőzését észleltük. Részesítsük előnybe a hosszú ideig (10-14 napig) védelmet nyújtó permetszereket. Erre a célra a fent említett peronoszpóra elleni szereket használhatjuk. A hagyma-, káposzta- és az uborkaperonoszpóra fertőzése is igen erős. A kórokozó ellen a szőlőnél felsorolt permetszerek közül választhatunk. Itt azonban fokozott figyelmet kell szentelni az egészségügyi és várakozási idő betartására. A paprikánál folytassuk a baktériumos levélfoltosság elleni kezeléseket réztartalmú készítményekkel. A zeller szeptóriás levélfoltossága ellen szintén rézkészítményeket kell használni. Nálunk a következő szerek engedélyezettek: Cuprocaffaro (0,6%), Champion 50 WP (0,7%), Kuprikol 50 (0,7%), Kuprofor 50 SC (0,7%), Cuprotix 20 DKV (1,1%). A permetszerek várakozási ideje 7 napos.

A parkok, utcák, temetők ékességének számító vadgesztenyefák leveleit a vadgesztenyelevél aknázómoly károsítja. A kártevő második nemzedéke ellen ebben az időben érdemes permetezni a következő vegyszerekkel: Biobit FC (0,3%), Calypso 480 EC (0,03%), Dimilin 48 FC (0,02%), Nomolt 15 SC (0,1%), Match O50 EC (0,1%), Novodor FC (0,1%), Rimon 10 EC (0,05%). Ezek környezetkímélő szereknek számítanak, amelyek méhekre, hasznos rovarokra vagy emberre sem ártalmasak.

A komáromi régióban már megkezdődött az amerikai szövőlepke lárváinak a kelése és károsítása. A kártevő ellen használjuk a már említett permetszereket. A nagyobb, fejlettebb lárvák ellen – az egészségügyi és várakozási idő szigorú betartása mellett – alkalmazzuk a következő permetszereket: Actara 25 WG (0,0175%), Basudin 600 EW (0,1%), Cyper 10 EM (0,05%), Diazol 60 EC (0,1%), Decis EW 50 (0,04%), Fury 10 EW (0,025%), Karate 2,5 EC (0,075 %), Komplet (0,1%), Mospilan 20 SP (0,015%), Nurelle D (0,15%), Polytrin 200 EC (0,04%), Sumithion Super (0,1%), Ultracid 40 WP (0,1%), Vaztak 10EC (0,03%), Zolone EC (0,2%).

A szerző a Központi Mezőgazdasági Ellenőrzési és Növényvédelmi Intézet (ÚKSUP-OOR) komáromi részlegének a munkatársa

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?