Sokáig tartotta magát az a hit, hogy az örökzöldeket nem kell permetezni. Ez a tétel is megdől. Sajnos egyre gyakrabban kényszerülünk arra, hogy a tujákat alaposan megvizsgáljuk, mert néhány gomba és atka könnyen szárazzá varázsolja a leveket.
Már a tuják is száradnak
Többen telefonáltak kétségbe esetten, hogy a tujáknak és más örökzöldnek sárgulnak a levei. Borókaféléknél, vagy a cukorsüveg fenyőnél az atka, tujaféléknél és hamis ciprusoknál inkább a gomba a felelős a száradásért. Azt szoktuk mondani, hogy amivel a szőlő peronoszpóra ellen védekeznek, az jó az örökzöldek gombabetegségére is. Arra kell azonban nagyon ügyelni, hogy nedvesítőszert semmiképpen ne tegyenek a permetlébe. Inkább cukorral fokozzák a tapadást, mert különben nagyon csúnyán megég az örökzöld. Néhány évvel ezelőtt, amikor nagyobb méretekben kezdett terjedni az örökzöldek száradásos betegsége, akkor az egyik kertész teljes fiatal állományát tönkretette a nedvesítőszer. Akkor állították le ezt a védekezési módszert. Amikor a belső levelek elkezdenek száradni és a száradás egyre jobban terjed, akkor természetes jelenségre is gondolhatnánk, hiszen a külső levelek nagyon leárnyékolják a többit, és azért történik ez a kopaszodás. De joggal gyanakodhatunk a gombára is, mivel a tavalyi nyár nagyon száraz volt és ez legalább olyan mértékben játszott közre a fertőzések megjelenéséhez. Ne feledjük: ezek az örökzöldek nem a mi közép-európai száraz éghajlati viszonyaink között érzik igazán jól magukat. (MR)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.