Hét iksszel a vállamon újra beültem az iskolába. Csupán szemlélődésre készültem, aztán mégis résztvevő lettem. Május 16-án a pozsonyi Astorka Színházban lélekben együtt játszottam a szereplőkkel, és feléledtek valamikori diákcsínyeim. Bőséges készlettel rendelkeztem belőlük. Akárcsak Hégli Dusán, az Ifjú Szivek Magyar tánciskola című új műsorának rendezője.
Vasárnapi iskolában voltam!
Jó ez az új táncos, dalos, zenés „ifjúszives” műsor. A pozsonyi bemutató különösen gazdag volt, mert előrészként, majd’ egy óra terjedelemben, nagyon a kedvünkre muzsikált a már Budapesten is jó névnek örvendő – sőt a Népművészet Mestere díjjal is kitüntetett – Potta Géza és ad hoc zenekara. Azért ad hoc, mert ebben az összetételben csak ennek a műsornak a keretében találkozhattunk velük. Potta prímás ÚR – így, nagybetűvel írom –, aki ötven év óta hűséges társa-zenésze a faluja, Abaújszina amatőr táncegyüttesének, a Rozmaringnak, igazán megérdemli e figyelmességet. Országszerte ismerhetjük Őt, mivel a Rozmaring együttessel majd’ minden magyar kulturális ünnepélyen, népművészeti fesztiválon ott volt, s így a tévéközvetítés jóvoltából az egész ország, sőt az egész Kárpát-medence élvezhette muzsikálását. Most – igaz, a hangja már kissé megkopott, de vonókezelése semmit sem vesztett virtuozitásából – színházi körülmények között élvezhettük játékát, és élvezhette ő is a közönség feléje áradó szeretetét.
Gyermekek számára műsort komponálni – hála istennek – nem példátlan esemény. A Magyar tánciskola című előadás azonban egyedien megoldott. Nem lehet hozzá hasonlítani sem Quittner János Szőttesének Mese, mese, mátka című műsorát, sem a Budapesti Táncegyüttes által a közelmúltban bemutatott Csipkerózsika című előadást, sem mást. Ez tőlünk, hagyományos felvidéki táncainkból indul ki, azt csodáltatja meg és fogadtatja el elsőként a nézővel (a gyerekekkel), és ezeknek a tájainkhoz kötődő (alap)ismereteknek a birtokában tágítja a világot, jeleníti meg az adott táncdialektuson, tájegységen és tánctípuson belül a távolabbi vidékek sajátos táncait. Gyönyörű bokrétába kötve láthatjuk aztán a bukós, ügyeskedő, verbunk, ugrós, karikázó, botoló, forgatós, legényes, csárdás táncokat. (A felsorolást az ízléses szórólapról másoltam le.)
Nem szokásos, talán úgy is mondhatnám: formabontó a táncból táncba átvezetés megoldása is. A táncosok szinte egymásba szövik őket, bátran felhasználva az iskolai tantermet imitáló díszletet is. Ha kell, forgatható bottá és harci eszközzé válik a nagyvonalzó, ezzel szolgálva a szádvásborsai és más botoló pásztortáncok bemutatását, ha kell, kisszínpaddá válnak az összetolt iskolapadok, kiváló hangzást és hangulatot biztosítva ezzel a kopogós-dobogós, ritmikus zenére járt, virtuóz ügyességet kívánó tánchoz meg a „vonatozáshoz”, és ha kell, tánceszközzé válnak a székek is.
Az ötletbőség mellett a műsor erőssége a táncok, a játékok, a párválasztók, a dalok és a zene tiszta, anyanyelvi szintű, magas előadói-művészi fokon történő megszólaltatása. Kiemelten érvényes ez a már régebben színpadon táncoló legénykarra. Igaz, az ő táncaik figuragazdagsága erre bővebb lehetőséget nyújt, mint a leány- és páros táncokban alkalmazott figurák.
A táncokat kísérő négytagú, „parasztbanda” stílusú zenekar nagy elismerést érdemel. Vitatkozni lehet azon, hogy összetételéből a klarinét meg a cimbalom mennyire hiányzott – ha egyáltalán hiányzott –, de nem érdemes. Kevés az együttesben munkát vállaló zenész. Nálunk, Szlovákiában, magyar zenészként, népi táncegyüttest kísérő muzsikusként megélni – udvarias szóval kifejezve is – nehéz. Pedig ez a népcsoport is kiizzadt már magából egypár tehetséges zenekart (Varsányi, Czuczor, Vontszemű, Ghymes, Csurgó, Csalló, Kováts stb.).
Figyelemreméltó az együttes viseletkultúrája is. Táncaik, zenéjük hagyományőrző alapanyagához hasonlóan a viselettervezésnél is a hagyományos viseletkultúrából indultak ki.
Summa summárum: a bemutatott műsor öregbíti az együttes jó hírét. A téma szerencsés választás volt, a kivitelezés pedig komoly művészi igénnyel valósult meg. Élmény nézni az előadók újbóli tinédzserré válását – igaz, néhányan közülük még a valóságban is azok. Kár lenne, ha az előadás nem jutna el minden magyar iskolába, mert ez olyan anyag, amelyet minden gyereknek látnia kell, s rajta keresztül közelebb jutni nemzetünk egyik jellegzetességéhez – a nép művészetéhez.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.