<p>A Darutil Kft. felkérésére augusztus 6-án a környezetvédelem tudatosítása, az újrahasznosítás népszerűsítése céljából beindult a reciklálás a falu hulladékfelvásárló telepén, a Rec 24 címmel meghirdetett művészeti újrahasznosító workshop keretében.</p>
Rec 24 – a huszonnégy órás reciklálásból született tárlat
A művésztelepet az egykori magnemesítő állomás irodaépületének tulajdonosai álmodták meg, hogy a felvásárolt nyersanyagokból véletlenszerűen megtalált alkotóelemek önálló életre kelhessenek. A kilenc fiatal képzőművész keze nyomán az értéktelennek és már használhatatlannak ítélt hulladékokból elképesztő alkotások születtek a huszonnégy órás reciklálás ideje alatt, és bebizonyították, hogy széles körben lehet kreatívan újrahasznosítani a kidobott ipari hulladékot. Összmunka volt a javából, minden az együtt dolgozásra épült. Kihívás volt az alkotók számára, hogy nem a megszokott anyaggal dolgoztak.
Ferdics Béla az üvegművészet, testvére, Ferdics Gábor és a Svédországban élő Tilajcsík Roland a szobrászat, Marcela Nagyová a belső építészet, Gyenes Gábor és Václav Kinga a grafika és a műépítészet, Pápai Gita és Egyházi Dóra a képzőművészet, Szalai Dániel pedig a textilinstallációk készítésének a mestere. A reciklálás nem volt teljesen veszélytelen a művészek számára, hiszen a hatalmas konténerekben tárolt hulladékot, mint például a vasforgácsot ki kellett termelni, válogatni. Hiába bántak az anyaggal a művészek „kesztyűs kézzel”, megesett, hogy vércsorgató helyzetbe kerültek. Ennek ellenére mindenki talált megfelelő alapanyagot, volt, hogy legózáshoz hasonlított az alkotás folyamata, addig illesztgették türelmesen egymásba a hulladékot, amíg meg nem született egyebek között a Napfogyatkozás, a Trónszék vagy a Tenger című alkotás.
A villanykörtékre leleményes burák kerültek, a gyertyák sem maradtak tartó nélkül. A kartonpapírokkal, üveggel is csodát műveltek, a hulladékok új rendeltetésben művészi arcot öltöttek.
A zömmel oktatóként is tevékenykedő vállalkozó szellemű művészek és a Darutil Kft. tulajdonosai, Otil Rita, Otil Gábor és Nagy Zoltán távlatokban gondolkodva elképzelhetőnek tartják, hogy akár jövőre elinduljon egy olyan alkotótábor, ahol a résztvevő gyerekek megismerhetik az őket körülvevő anyagokat, a szelektíven gyűjtött hulladék újrafelhasználásában is aktívan részt vehetnek, és alapvető alkotói, illetve tervezési alapismereteket sajátíthatnak el. A kultúránkban manapság különösen nagy szerepet játszik a környezettudatos gondolkodásmód, melynek látványos elemeit megelevenedni láthatta a közönség az augusztus 7-én megnyitott, ötletekben gazdag kiállításon, amely augusztus 20-áig megtekinthető. (Érdeklődés esetén hívható telefonszámok: 0918954745, 0911782685)
Nagy Erika
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.