Péntek délután, klasszikus kis zeneiskolai koncertterem, a sarokban házi bor és pogácsa – talán ez volt minden, ami Baranyovics Borisz Szerjózska szuflé című könyvének bemutatóján esetleg egy felolvasós, interjús, a végén kötelezően kínos „hát akkor ha senkinek sincs kérdése, a viszontlátásra”-típusú kulturális eseményre utalt volna.
Párkányban „jó világ van”
Ezután Borisz elszavalta egyik versét a kötetből, tipikus, félig-meddig rappelő stílusában. Érdekes a verseit az előadásában hallani, ilyenkor mutatkozik meg igazán, ő hogyan látja a költészetet – főleg ami a ritmusukat, hangzásukat illeti. A szavak és rímek Borisz „rendszerében” gyakran a sajátos hangsúlyozás által kapnak értelmet, nehéz a dolga annak, aki valamelyik versét csak úgy egysze?rűen el akarja szavalni. Viszont úgy érzem, ez az előadásmód néha a versek mélyebb megértésének a rovására megy, mint például Petőfi Szeptember végén című verse esetében, melynek első versszakával a jambusokat verték belénk az iskolában, és az erőteljes ritmusra koncentrálás (több generáció számára) egy életre eltorzította magát a verset. Ezért, és persze a remek zene miatt is nyerte el mindenki tetszését a Jóvilágvan zenekar ezt követő koncertje, mely Borisz megzenésített verseiből állt – helyenként ska-t, reggae-t, jazz-t, népdalt vagy egyesek szerint a Quimbyt idéző stílusban. A tehetséges fiatal zenészekkel – a jókedvvel, sok he??gedűvel, a számtalan hangszeren játszó Trencsík Palival, aki hol gitárt, hol harmonikát, hol hegedűt tartott a kezében, vagy épp a zongora mellé ült – mosolygós gitárosokkal, dobokkal és Bokor Réka jól csengő hangával egy hangulatos és emlékezetes koncert kerekedett. Mintha maguk a versek is új értelmet kaptak volna, épp az eltérő előadásmód miatt. Így több szempontból is szerencsés volt a kapcsolat Borisz és a zenekar között. Maga Borisz csak a vége felé robbant be a színpadra egy közös szám erejéig (ő természetesen rappelt), aztán egy ráadásszámmal és tapsviharral volt vége a koncertnek. Ezután laza borozgatás, beszélgetés, dedikálás következett, míg a jelenlevő kb. 100-150 ember lassan elszállingózott. A zenekar még itt-ott visszatért a színpadra jammelni, közben folyt a pakolászás. Azt még látni kellett volna, amikor egy szlovák srác azzal ment oda Boriszhoz, másnap mindenképpen szerez egy szlovák–magyar szótárt, hogy el tudja olvasni a verseit, illetve Manyi nénit is kevesen látták, amikor elpityeredett a koncert közben, „mert olyan szép volt, ahogy az a kislány énekelt”. De enélkül is, azt hiszem, mindenki azzal a jóleső érzéssel tért haza, hogy Párkányban jó dolgok történnek, és egy nagyon jó hangulatú estét sikerült a fiataloknak összehozniuk. Mert épp ezért van az, hogy jó világ van.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.