<p>November 6-án, a komáromi Duna Menti Múzeumban Cserkészösvényen címmel megnyitották a Szlovákiai Magyar Cserkészszövetség (SZMCS) újjáalakulásának 25. évfordulója alkalmából rendezett kiállítást. A kiállítás nem csak a cserkészet és a legnagyobb felvidéki magyar ifjúságnevelő szervezet életét mutatja be, magát a cserkészetet vitte be a négy fal közé: sátorral, táborkapuval, szerszámtartóval és sok más használati tárggyal. A kiállítás február 19-ig tekinthető meg.</p>
Negyedszázada él a cserkészmozgalom Felvidéken
A Szlovákiai Magyar Cserkészszövetség, Nyitra Megye Önkormányzata, a Duna Menti Múzeum és a Kuckó polgári társulás szervezte kiállítás a cserkészmozgalom lényegét és történetét mutatja be a nagyközönségnek. A kiállításon az alapító Lord Robert Baden-Powell festménye mellett helyett kapott Mrenna József, a két világháború közti felvidéki magyar cserkészet vezetője és Bodnár Gábor is, a Külföldi Magyar Cserkészszövetség legendás vezetője. Neki köszönhetően indult újra a cserkészmunka a Kárpát-medencében, az SZMCS újjáalakulásában is nagy szerepet játszott.
„Kiállításunkkal emléket szeretnénk állítani a múltban tevékeny vezetők előtt, hisz nélkülük szervezetünk nem élhetett volna meg ennyi évet. Negyed évszázad nem kevés egy szervezet életében, de az emlékezés mellett a most folyó munkát is bemutatjuk a gyűjteménnyel. A 25. évforduló egy pillanatra megállít minket, visszatekintünk a múltba, de a jelenben élünk, és tudjuk, a jövőbe kell tekintenünk, ha az 50. évfordulót is szeretnénk megünnepelni” – mondta Csémi Szilárd, a Szlovákiai Magyar Cserkészszövetség ügyvezető elnöke.
A múzeumba látogatók bepillanthatnak egy cserkésztábor életébe is. Az egyik terem sarkában sátor, őrsi kapu, kerítés, tűzhely és sok más építmény, cserkész tárgy található. Őrsi zászlókat és egy 1928-ból származó cserkészbotot is láthatunk a kiállításon. A tárlókban válogatások találhatóak az SZMCS képeslapjaiból, cserkészkönyveiből, névjegyeiből, újságaiból, emléktárgyakból és más dokumentumokból, például az 1990-ben, az újjáalakulás évében megjelent újsághírekből. Megtekinthetők az SZMCS jelentős elismerései is, többek között az 1. sz. gróf Esterházy János vezetőképző cserkészcsapat részére átadott Esterházy János emlékérem is.
A Szlovákiai Magyar Cserkészszövetségről
A Szlovákiai Magyar Cserkészszövetség 1990. március 11-én alakult újjá, azóta Szlovákia legnagyobb magyar ifjúságnevelő szervezetévé nőtte ki magát. A gyerekekkel és fiatalokkal heti szinten nevelőmunkát végző önkéntes szervezet jelenleg közel 1200 taggal működik. Évente több országos rendezvényt szerveznek, a cserkészcsapatokban pedig hónapról hónapra több száz gyermeknek teszik lehetővé, hogy játszva fejlődjenek. A szervezet idén ünnepli újjáalakulásának 25. évfordulóját, 2015-ben több eseményt is szerveznek e kapcsán. (szmcs-p)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.