A legtöbb étel eredetű fertőzéses eset a családi otthonokban fordul elő, leggyakrabban társas összejövetelek, ünnepek után, amikor sok mindent előre elkészítünk.
Nagyböjt után nagykanál
A legtöbb étel eredetű fertőzéses eset a családi otthonokban fordul elő, leggyakrabban társas összejövetelek, ünnepek után, amikor sok mindent előre elkészítünk.Vigyázat tehát, a böjt utáni nagy lakoma, a húsvéti véndéglátás nehogy a kórházba vezessen!
Egy-egy ünnepre vagy családi eseményre készülve a konyhában is megnő a forgalom. A gyakori jövés-menés eredményeképp fokozódik annak veszélye, hogy ételeink kórokozókkal (mint pl. a Salmonella enteriditis) fertőződhetnek. Az esetek nyolcvan-kilencven százalékáért a szalmonella felelős, amely alapvetően a szárnyasokkal és a tojással kerül a konyhákba (az állatok már a táppal fertőződnek, és ezt egyelőre nem sikerült megakadályozni). A bűnös többnyire valamilyen újra felmelegített ennivaló, majonézes, tojásos, tejtermékből készült étel. A betegség legfőbb tünetei a hirtelen fellépő rosszullét, hasmenés, émelygés, hányás, és mindehhez magas láz társul. A súlyos hasmenés és a hányás következtében a szervezet sok folyadékot és fontos ásványi anyagokat (káliumot és magnéziumot) veszít. A betegnek naponta legalább 3 liter folyadékot kell innia: gyenge teát, limonádét, ásványvizet, amelyek nemcsak a vizet, hanem az ásványi anyagokat is pótolják. A több napig tartó hányás, hasmenés esetén orvoshoz kell fordulni.
Vannak bizonyos – az ételmérgezés szempontjából nagyobb kockázatot jelentő – helyek és időpontok otthonunkban, ahol és amikor nagyobb a valószínűsége annak, hogy a kórokozók fertőzést okozhatnak. Ilyen például ételkészítés közben a kezek felülete, a vágódeszka vagy a konyhai munkapult, de még a csapok és a kilincsek is. Sokkal hatékonyabb megoldás, ha ilyenkor több figyelmet és energiát fordítunk a tisztaságra, mintha azt próbálnánk elérni, hogy otthonunk mindenhol „csíramentes” legyen. Egy amerikai felmérés szerint az átlagosnak tekinthető otthonokban a vécéülőkék jóval tisztábbak a hagymavágó deszkáknál és még számos más felületnél. Kiderült, hogy a konyhai deszkákon – amelyeken hagyma mellett húsféléket, zöldséget és egyebet aprítunk – háromszor, a mosogatórongyokban pedig milliószor több baktérium hemzseg, mint az illemhelyek peremén. A különbség oka a tudósok szerint az, hogy a vécéülőke túl száraz a parányi élőlények számára. A kutató javaslata: a mosogatórongyokat hetente legalább egyszer ki kell áztatni hipóban, a vágódeszkákat és a konyhai munkafelületeket pedig naponta le kell sikálni.
A fertőzések elkerülése végett alapvetően fontos, hogy az ételek előkészítése, elkészítése és tárolása során néhány alapvető higiéniai szabályt betartsunk.
Néhány hasznos tanács
a megfelelő ételkészítéshez
Bevásárlásnál:
v mindig ép csomagolású, lehetőleg friss alapanyagokat vásároljunk
v nézzük meg az élelmiszer szavatossági idejét, tárolási körülményeit
Tárolásnál:
a nyers zöldséget, húst, tojást és a tisztított, fagyasztásra szánt késztermékeket szigorúan különítsük el
Előkészítésnél:
v a mélyhűtött húsféléket a hűtőszekrényben vagy a mikrohullámú sütőben engedjük fel, ne a konyhapulton
elkülönítve készítsük elő a nyers húsokat, illetve a zöldségféléket, használjunk két külön vágódeszkát, és ezeket rendszeresen áztassuk be fertőtlenítőszert tartalmazó oldatba
a tojást felhasználás előtt alaposan mossuk le és szárítsuk meg
mossunk kezet az egyes előkészítési fázisok között, és az előkészítés befejezése után is
Ételkészítésnél:
v alaposan főzzük meg, süssük át az ételeket
a húst ne egyben, hanem kisebb darabokban készítsük el, hogy a belseje is alaposan megsüljön, elpusztítva ezzel a baktériumokat
ne főzzük meg túlságosan előre az ételt
ne kóstolgassuk az ujjunkkal főzés közben
Tálaláskor:
az ételt fogyasztásig tartsuk melegen
csak egyszer forrósítsuk át ugyanazt az ételt
védjük az ételt minden utólagos szennyeződéstől. (béres)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.