Balla Barnabás Rab Henriettával Az ember tragédiájában (A szerző felvétele)
Megvolt a kölcsönös bizalom
Kevés végzős magyar színészhallgató mondhatja el magáról, hogy egyetemi vizsgaelőadása Ádám szerepe volt Az ember tragédiájában. Balla Barnabás ezen kevesek egyike. Madách Imre örökbecsű művét ma mutatja be a kassai Thália Színház, Rédli Károly rendezésében.
Milyen érzés, amikor az embert bedobják a mély vízbe?
Hatalmas kihívás. Amikor Yazmina Reza Művészet című darabját próbáltuk Hargitai Ivánnal a komáromi városi művelődési központban, Rédli Karcsiék a fölöttünk lévő teremben próbáltak. Akkor kérdezte meg tőlem, mit csinálok januártól márciusig, mert számítanak rám Kassán. Nagyot dobbant a szívem, mert tudtam, hogy a Tragédiát fogja rendezni a Tháliában. Nyáron épp kirándultunk anyuékkal Selmecbányán, a Počúvadlo-tónál ültem, amikor megcsörrent a telefonom. Forgács Miklós, a Thália Színház dramaturgja hívott, és közölte az örömhírt, hogy én fogom játszani Ádámot. Alig akartam elhinni! Körülbelül ahhoz fogható örömet éreztem, mint amikor megtudtam, hogy felvettek a színművészeti egyetemre. Aztán rögtön belém nyilallt, hogy ez nem lesz egyszerű. Nem is a konkrét szerep miatt, hanem mindazért, amit Az ember tragédiája jelent a magyar színházi közegben. Egyébként egy végzős diák számára elképzelni sem lehet jobb helyzetet, mint amikor, úgymond, bedobják a mély vízbe.
Hogyan zajlott a közös munka Rédli Károllyal?
Ez a darab a színháznak, a rendezőnek és a színésznek egyaránt komoly kihívás. Sokféleképpen megrendezték már, és szerintem valamennyi rendező úgy gondolta, hogy ezt vagy nagyon jól kell megcsinálni, vagy nem is szabad hozzányúlni. Ha megvan a kölcsönös bizalom színész és rendező között, remek műhelymunka indulhat el. Úgy érzem, köztünk ez megvolt. Karcsi rendkívül felkészülten érkezett Kassára, mindent tud a darabról, és én is tudtam, hogy bízhatok benne.
Mit adott neked ez a szerep?
Igyekszem a tőlem telhető legjobb teljesítményt nyújtani. Ez alatt a próbafolyamat alatt rengeteget megtudtam az emberről és önmagamról is, ahogyan próbáltam a saját sztorijaimat is belerakni az előadásba. Az ember tragédiájában a sorok között rengeteg fontos üzenet bújik meg. Ezekből sokat merítettem, és a szerep megformálása arra is lehetőséget nyújtott számomra, hogy egyfajta leltárt készítsek saját eddigi életemről. Sokan hisznek az eleve elrendeltségben, mások szerint minden a véletleneken múlik. Annak alapján, ami eddig történt velem, úgy érzem, minden adott ahhoz, hogy ez a szerep teljes lehessen.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.