A nemzeti ünnep előtt 3 nappal, vasárnap, 12-én a Magyar Televízió Főtér című műsora Petőfi nyomába ered. Bemutatjuk szülőházát Kiskőrösön, iskoláit, felkeressük a pesti lakhelyeit.
Március 15-én a Családi legendárium 10 óra után pár perccel kezdődik.
Március 15. az MTV-ben
Március 15-én a Családi legendárium 10 óra után pár perccel kezdődik. Több mint százötven év elteltével a Habsburg, a Szemere és a Széchenyi család leszármazottai (Habsburg Lotharingiai Sarolta, Magyar Bálint és Széchényi Péter) egy asztalhoz ülve beszélnek őseikről, családjukról, a magyar történelemről.
Mint mindig, most is közvetítjük az állami megemlékezést Hittel és tudással a nemzetért címmel a Múzeumkertből 10.55-től, majd 13 órától az ünnepi nagygyűlést a Petőfi-szobortól.
A Fejezetek a nemzeti szabadságünnep hányatott történetéről című műsorunkban 14.15-től a nemzeti ünnep másfélszáz éves történetéről korabeli források, írott és filmes dokumentumok segítségével kapunk képet.
Délután, 15.45-kor ajánljuk nézőink figyelmébe A komáromi fiú című filmünket, Krúdy Gyula nyomán írta és rendezte: Markos Miklós. Ifjabb Sóhaj Pál 15 éves ezreddobos megtisztelő feladatot kap parancsnokától: Klapka György levelét ki kell juttatnia Komáromból az ostromgyűrűn át, hogy aztán átadja Kossuth kormányzó Pest határában várakozó futárjának. A dolgok azonban korántsem úgy alakulnak, ahogyan a fiú és a megbízói remélni szeretnék: idő előtt felnőni kényszerült gyermekemberek kegyetlen leckét kapnak hitből, helytállásból, emberségből.
Az esti ünnepi díszelőadást 20.05-kor közvetítjük a Magyar Állami Operaházból, ünnepi beszédet mond Sólyom László köztársasági elnök. Ezután 21.30-kor a közszolgálati televízió Várkonyi Zoltán Jókai regényéből készült kétrészes adaptációját mutatja be, amelynek cselekménye a reformkor pezsgő, termékeny éveiben játszódik. (Az első részt, az Egy magyar nábobot március 13-án este láthatják a nézők.) Az ünnep estéjén, 15-én vetítjük a második részt, a Kárpáthy Zoltánt.
Az ünnepi megemlékezés eseményeit a Magyar Televízió 2-es csatornáján Erkel Ferenc – Katona József nemzeti operája, az elmúlt években készült Bánk bán varázsolja ünnepivé.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.