Hisztériakezelés robbanó viktoriánus romantikával

<p>Hát ez nem semmi! Egy igazi taposóakna. Az ember halad a Hisztéria történetével szolid szép kosztümös romantikát remélve (ezt kap is), ám egyszer csak, bumm. Robban egy nagyot ez a szemet kápráztatóan, szép angol viktoriánus képekben, de unalmasan csordogáló történetfolyam.</p>

Ez a rejtett akna, talán a tizenötödik perc környékén az, ami ezt a filmet az ámulattól szájtátva csodálható, sikamlós mozivá teszi.

Ez az, amiről egy filmajánlóban hallgatni kell. Ez az akna az, amit nem szabad felrobbantani, hagyni kell, hogy filmnézés közben robbanjon. Nem szabad ajánlóban hatástalanítani, mivel erről a robbanószerkezetről bármit is tudva (vagyis ha kifejteném, hogy pontosan mi is ez a robbanószerkezet), már nincs ámulattal bénító hatása annak, amit majd látunk a moziban. Azért se szabad ezzel kapcsolatban bármit is elárulni és megtudni előre, mert miután ez az akna (hangsúlyozom, nem egy földbe ásott aknáról van szó) felrobban, teljességgel kiszámítható a film, ha nem írta volna meg a forgatókönyvíró, írhatná akár a néző is. Ez, vagyis az események kiszámíthatósága, azonban egyáltalán nem rontja a szórakozást. És ez a lényeg, mivel ez a film nem akar lényegesen többet, mint robbantva szórakoztatni. Na, jó, esetleg ezt-azt kifejteni az emancipációról – ám azt, amit a női egyenjogúságról elmond, jóformán betéve tudjuk a klasszikus angol irodalomból.

Ez a film erről a rejtett taposóaknáról szól. Ennek az aknának a töltete pedig a hisztéria, pontosabban a női hisztéria és annak, az operairodalmat is megszólaltató, speciális kezelése. (Nem ismerem a szakirodalmat, hogy van-e speciálisan elkülöníthető férfihisztéria. Az azonban tény, hogy némi homályos utalás van a filmben arra, hogy létezik. Akkor viszont arról is érdemes lenne hasonló „taposóaknával” manipuláló mozit forgatni.)

Bájos a sztori dr. Mortimer Granville (Hugh Dancy) gyógyítaná a súlyos betegeket, de a felettesei nem nézik jó szemmel, hogy az orvostudomány vívmányaival kíván élni a kezelések során. Az utcára kerül. S csak nagy nehezen talál rá Dr. Robert Dalrymple-re (Jonathan Pryce), aki a női hisztéria kezelésének specialistája. Az ifjú Granville azonban továbbfejleszti Dalrymple doktor módszerét, mégpedig az elektrotechnika területén kísérletező barátja, Lord Edmund St. John-Smythe (Rupert Everett) egyik elektromos szerkezetének köszönhetően – na és ez az a bizonyos bomba. A robbanásától nem kell félni, ellenkezőleg, zavartalan szórakozást nyújt.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?