– Pane! Ha a szeretet megvan, minden megvan; ha a szeretet megnincs, semmise megnincs. Sztraka Franyó, a drótostót mondja ezt a bölcsességet a falusi tanítónak Gárdonyi Géza Egy szál drót – Egy falusi tanító feljegyzései című elbeszélésében. Az író valószínűleg az életből leste el a témát.
Ha a szeretet megvan, minden megvan
Kedveltem kisregényeit, az Ábel és Esztert, az Aggyisten, Birit, az Ida regényét. (Ezekről sem hallottunk sokat az iskolában.)
Mégsem ezt a Gárdonyit szerettem igazán. Nem is a Göre Gábor-könyveket, A kátsa czigány adomáit írót. Az én szívembe novelláival költözött, s helyét néhány kisregényével erősítette meg. Az első Gárdonyi-elbeszélés, ha jól emlékszem, A két katicabogár volt. Díszkötésben jelent meg, szép, fekete-aranysárga volt a borítása. (Lehet, hogy ez a díszkötés ragadott magával. Mielőtt kinyitottam, olvasni kezdtem, hosszan gyönyörködtem benne.) Az elbeszélés úgy kezdődött, mint egy szépséges mese. Két testvérről, Kláriról, a szép parasztlányról és annak ugyanolyan szép, de a sors által vaksággal sújtott, két órával idősebb nővéréről. Meg főként arról, hogy a gyereknek – főleg a gyerekek – még csak elnézik, ha fogyatékos, beveszik a játékba, de igen-igen rövid időn belül kiderül, hogy a felnőttkor küszöbén vége a játéknak, vége az illúzióknak. És Vicuska, a vak Vicuska, aki gyűlölhetné a világot, irigyelhetné szép, szerelmes húgát, halkan surranó léptekkel ballag ki az életből. Arra, amerre a katicabogár jelezte útját.
Aztán a Pöhölyék. A szerencsétlen bíró, aki úgy gondolja, fia az urak között lehet boldog. Miként a pokolba vezető út, Jánoska iskolába, diplomához vezető útja is jó szándékkal volt kikövezve. Ám az egyik kőben elbotlott. Mert a fiatal fák mindegyike sem bírja, ha átültetik. No meg a Pöhölyék rokona, A kis gróf, akinek nem adatott meg, hogy nyomorék apját pironkodva elkerülje az utcán, mert a sors közbeszólt. A nyomorék emberek pálfordulása. A falábú ember. És Veron, a szegény cselédlány tragédiája. A lélek rezdüléseinek drámai erejű ábrázolása.
(Ziegler Sándor lakatosmester, aki a szabadságharc kitörésekor Bécsből, a polgári jólétből hazaköltözött Magyarországra, fegyvergyárat szervezett a honvédeknek, a forradalom bukása után tönkrement, talán megsejtette, milyen tehetséges a fia, mert nem sajnálta a pénzt taníttatására. Igaz, nem a Ziegler névvel került a magyar irodalom történetébe. Annál magyarabbat keresett. Mivel Agárdon született, a mellette fekvő Gárdony nevét vette fel.)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.