Finiselnek a Feszty-körkép restaurálásával

Ópusztaszer |

<div>Befejezéséhez közeledik a Feszty-körkép restaurálása Ópusztaszeren, néhány hét múlva újra teljes pompájában látható lesz a monumentális festmény.</div><div>&nbsp;</div>

Somogyi Márton festő-restaurátor elmondta: a munkálatokat az tette indokolttá, hogy a leggondosabb őrzés mellett is jelentős mennyiségű por rakódott a 120-szor 15 méteres képre.A körképnek helyet adó Rotunda felújításakor, 2010-ben az épület beázott, csapadékvíz került a festmény felületére és ezzel por is mosódott a vászonra. A portalanítás mellett kisebb korrekciókra is szükség volt, mert az két évtizeddel ezelőtti átfogó restauráláskor felvitt festék is természetes módon öregszik. A körkép – ahogy a restaurálás teljes ideje alatt – a következő hetekben is látogatható marad, a munkálatok leglátványosabb részeit nyitvatartási időben végzik a szakemberek.A monumentális alkotás története 1891-ben kezdődött. Feszty Árpád egyik párizsi útján megnézte Detaille és Neuville körképét, a Napóleoni csatát. Ezen felbuzdulva ő is hasonló elképzeléssel állt elő: a bibliai özönvíz történetét akarta vászonra vinni. Felesége megrettent a hír hallatán, hiszen ő is festő volt, tudta mekkora költségekkel jár egy ilyen beruházás. Végül apósa, Jókai Mór beszélte rá, hogy fesse meg inkább a honfoglalást. [[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"245661","attributes":{"alt":"Somogyi Márton restaurátor az 1995-ös restaurálásakor használt színmintákkal","author":"MTI-felvétel","class":"media-image","height":"319","title":"Somogyi Márton restaurátor az 1995-ös restaurálásakor használt színmintákkal","typeof":"foaf:Image","width":"480"}}]] A magyarok bejövetele 1894 tavaszára készült el, több festőtársa – köztük Mednyánszky László – is segítségére volt a hatalmas munkában. A képet 1894. május 13-án mutatták be először a budapesti millenniumi kiállításon, a vásznat később lebontották és Londonba vitték a világkiállításra. 1909-ben került vissza Budapestre. Eredeti épületét a Szépművészeti Múzeum építése miatt lebontották, ezért ideiglenes faépületben kapott helyet a Városliget mutatványosai között. A második világháborúban a fővárost ért egyik bombatámadásban a körkép épülete és vászna is megsérült. Az Ópusztaszeri Nemzeti Történelmi Emlékpark kialakítása az 1970-ben kezdődött, s akkor határozták el, hogy Feszty körképe a restaurálás befejeztével oda kerül. Megkezdődtek a restaurálási munkálatok, és a Rotunda építése is, ami azonban 1979-ben abbamaradt. A vászon darabjait újra hengerekben raktározták el. 1991-ben egy lengyel csapat, az Ars Antiqua nyerte meg a körkép helyreállítási pályázatát. A hányattatott sorsú Feszty-körképen a Henryk Lipowicz vezette restaurátorok öt év alatt hatalmas munkát végeztek, ugyanis az eredetileg 1700 négyzetméteres festményből csupán 800 négyzetméter maradt meg, a többit korabeli fotók alapján újra kellett festeni.
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?