Az volt már a kávé jövetelekor, amely persze tekinthető sztambuli importnak, ám mint oly sok „török” dolog, összeforrt nemcsak e néppel, de vidékkel is – a szó szoros értelmében. Dušan Grabrijan szlovén építész a bosnyák építészet hagyományának csodálójaként a bosnyák (török) kávézók három vonását emeli ki az említett útirajz-írókhoz hasonlóan, s mindkettőt az „európai” kontrasztjaként: először is, a török kávézó egyszerű, fényűzést (ám stílust nem) nélkülöző, funkcionalisztikus. Másodszor, terei irracionális szerkezetet alkotnak: a török kávéház folyamatos bővítmény, igények szerinti hozzáépítés, s harmadrészt pedig a természettel harmonizál, kifelé nyitott, míg az európai önmagába zárt egység. S mondani sem kell, átlátható, megtervezett teret kínál, amelyek egymásba tekintetnek, jobb esetben az utca kietlenségébe, míg a török kávézó átláthatatlan, de káprázatos kilátást biztosít.
Már az első kafana ilyen volt, amelyet a nyugatot (Európát?) megelőzve 1592-től említenek a források. A Hadži Šabanova kafana a Bentbasán volt, s csak a negyvenes évek elején rombolták le. Az állandóan megújuló épületalkotmány a város szélén ám mégis a központhoz közel, urbánus helyként, de immár a vad természetben székelt: a Miljackát kanyonba szűkítő sziklák tövében bújt meg, cölöpökön nyugvó terasza a hűs sodrás fölé nyúlt. A kávéval együtt jár a dohány is. S a török kávézóban a csibukba vagy a nargilába némi afijun, azaz ópium (vö: „Az török áfium ellen való orvosság”) is kerülhetett, hiszen a Próféta csak az alkoholivást tiltotta meg (rakiját csak a „vlah” [szerb/pravoszláv] kávézóban adtak). Mula Mustafa Bašeskija, a krónikás a 18. század közepén említ egy Mula Osman nevű fickót, aki meghalt ópiummérgezésben – mondhatni túllőtte (túlszívta?) magát…
Az élvezetbe persze nem kell belehalni, a ćeif a mindennapok része. A török kávéház, akár a török temető átláthatatlan és kaotikus hely, igazi balkáni/keleti dzsungel, mely egyben látványosságában festői és egyszerűségében költői. A halál és az élvezet heterotópiája, más-helye azonban nem csak ezekben a vonásokban hasonlít: mindkettő az örökkévalóságnak épült.
A kávé nyáron hűsít, télen felmelegít, reggel felélénkít, este megnyugtat. A kávéivás örök tevékenység, nem rendszerezi semelyik vallás naptára, mert állandó, mert az ember nemcsak akkor issza a kávét, amikor arra vár, hogy leüljön a zacc, hanem egyfolytában. Örökké szürcsölünk – azaz míg az Ítélet napja (kijametski dan) el nem jön. S akkor a temetők lakói is újra szürcsölnek majd.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.