HORVÁTH GERGŐHónapokig porosodott raktárban egy eredeti Rembrandt önarckép.
Eredeti Rembrandtot rejtett a hagyaték
HORVÁTH GERGŐ
Hónapokig porosodott raktárban egy eredeti Rembrandt önarckép. A festményről, mely egykor az angol tengerész és felfedező Sir Francis Drake otthonát díszítette bebizonyosodott, hogy a holland mester saját kezűleg festett önarcképe.
A portrét, mely 2010-től a Bucklandi Apátság tulajdonát képzete, egészen mostanáig Rembrandt egyik tanítványának tulajdonították. A 17. századi festő stílusának évekig tartó tanulmányozása és a világ vezető Rembrandt szakértője, Ernst van der Wetering által vezetett új vizsgálat során bebizonyosodott, hogy a festmény valójában Rembrandt alkotása – közölte a brit hírportál, a huffingtonpost.
A festmény, amelyet a Bucklandi Apátság tizennyolc hónapig raktárában tárolt, mára a National Trust brit műemlékvédelmi szervezet egyik legfontosabb darabja lett. Értékét mintegy 20 millió fontra becsülték, a National Trust azonban kimondta, hogy a festmény, annak felbecsülhetetlen eszmei értéke miatt soha nem bocsátható árverésre.
A portré egy brit ingatlanfejlesztő és műgyűjtő özvegyének hagyatékából került a National Trust birtokába. A holland mester aláírásával ellátott alkotás, melyet a szakértők 1635-ra datálnak, és amely a 29 éves Rembrandtot ábrázolja, korábban Lichtenstein hercegnőjének is birtokában volt.
A kép eredetét negyven évig homály fedte, ebben pedig a Rembrandt specialistának, Horst Gersonnak is jelentős szerepe volt. Gerson 1968-ban azt állapította meg, hogy a képet feltehetőleg Rembrandt egyik tanítványa festette, ugyanebben az évben pedig a Rembrandt Research Project tagjai ugyanerre a következtetésre jutottak, eredményeiket azonban csak 1989-ben pulbikálták. Van de Wetering holland történész, a Rembrandt Research Project elnöke úgy véli, hogy 1968-ban, azokra az információkra alapozva, melyek akkoriban a birtokukban voltak, jogos volt a feltételezésük. „Az elmúlt 45 évben azonban sokkal több tudásra tettünk szert Rembrandt önarcképeiről és stílusingadozásairól” – tette hozzá. Van de Wetering 2005-ben publikált, gammasugaras vizsgálaton alapuló elemzése és az újonnan megtalált bizonyítékok megnövelték annak a valószínűségét, hogy a képet maga Rembrandt festette.
A holland történész a Bucklandi Apátságba utazott, hogy újra szemügyre vegye a festményt és az állapította meg, hogy a portrén ugyanaz a durva ecsetkezelés és festési technika figyelhető meg, mely Rembrandt az említett időszakban festett műveire is jellemző.
Jez McDermott, a National Trust Bucklandi Apátsági ingatlanmenedzsere szerint „csodálatos arra gondolni, hogy az elmúlt néhány évben talán egy valódi Rembrandt festmény függött ezeken a falakon. Soha nem mertük volna feltételezni, hogy eredeti. Látogatóink többsége egyszerűen csak elhaladt mellette. Ez valóban nagy kontraszt azzal a figyelemmel szemben, amit most fog kapni.”
David Taylor, a National Trust birtokában levő festmények és szobrok kurátora szerint Rembrandt, az úgynevezett holland aranykor egyik legnagyobb festője „karrierje során rengeteg önarcképet festett, egyrészt, mivel így könnyen fejleszteni tudta a technikáját, másrészt, mivel már saját korában is elismert volt, festményei nagyon is sokat értek a gyűjtőknek. Ez a portré jelenleg az egyik legfontosabb, birtokunkban levő műalkotás, egyszersmind az egyedüli Rembrandt-kép a National Trust közel 13500 darabos gyűjteményében.”
A képre további vizsgálatok várnak, teljes technikai elemzés, melyhez a People's Postcode Lottery 20,000 fonttal járul hozzá. Röngtegsugaras-vizsgálatot, festékpigment-vizsgálatot, valamint infravörös vizsgálatot végeznek rajta, hogy pontosítsák a festmény keletkezésének időpontját.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.