A Magyar Köztársaság Kulturális Intézetének A magyar mozgókép mesterei című rendezvénysorozatán Makk Károllyal találkozhatott a közönség a Pozsonyi Casinóban. Előbb levetítették legutóbbi, Egy hét Pesten és Budán című filmjét, majd Szabó G. László újságíró faggatta A magyar mozgókép mestere címmel kitüntetett rendezőt. A jó hangulatú beszélgetésből egy „újabb film” kerekedett – Makk Károlyról.
Egy nap a budapesti „sassal”
Makk Károly több színészt is „adott” a magyar filmnek: elsősorban Darvas Ivánt, de Jozef Kronert is. „Életem első filmjét, a Liliomfit Darvas Ivánnal forgattam. Ez volt a kiugrása, ez a szerep tette őt magyar filmsztárrá. A francia lapok azt írták, ő a magyar Gerard Philippe.” És Törőcsik Mari is több Makk Károly-filmben szerepelt. Annyira szerették az Egy hét Pesten és Budánt, hogy a keresztnevüket adták hozzá, Darvas Ivánt Ivánnak, Törőcsik Marit Marinak hívják a történetben. A rendezői-színészi együttműködésről pedig megtudhattuk: „Nem sokat diskuráltunk, mit hogyan. Azt mondtuk, majd csináljuk, ahogy szoktuk. Egy különbséggel. Azzal, hogy a Szerelem óta eltelt több mint harminc év. Más lett a ritmusunk. Ami azelőtt gyorsan ment, az most picivel lassabban. Ez tény, és ezzel a ténnyel gazdálkodni kell. Meg kell keresni a különböző jelenetekben, mi az, ami egy kicsit lelassulhat...”
Jozef Kronert Makk Károly az Üzlet a korzón című Oscar-díjas opusban látta először, és elragadtatással figyelte őt; az erejét és az iróniáját csodálta. A Galgóczi Erzsébet novellájából készült Egymásra nézve című filmben Jozef Kroner mellett két lengyel színésznő játszotta a főszerepet, Grazyna Szapolowska és Jadwiga Jankowska-Cieslak, aki a cannes-i fesztiválon elnyerte a legjobb színésznői alakítás díját. A felvételek során Jozef Kroner szlovákul mondta a szövegét, a két lengyel színésznő pedig lengyelül. „Csak nagyjából tudtam, hol tartanak a magyar szöveg szerint. De minden kínnak van előnye. Ennek az volt, hogy a szemükből kellett rájönnöm, mit játszanak. És nincs annál nagyszerűbb dolog, mint amikor a színészek olyan hitelesek, hogy az arckifejezésükből mindent megértünk.”
Arra a kérdésre is választ kaptunk, hogy annak idején, amikor a film készült, a politikai tartalma vagy a leszbikus szerelmi szál miatt kellett-e nagyobb csatát vívni a politikai hatalommal. „Galgóczi Erzsébetet régről ismertem, és kiváló írónak tartottam. Két dolog fogott meg a novellájában. A nagyon merész szerelmi történet, valamint a nagyon merész, provokatív politikai mondanivaló. Ebben a filmben mondtuk ki Magyarországon először, hogy ’56-ban forradalom volt. A politikai hatalmat inkább az rázta meg, hogy ’56-tal kapcsolatban kiengedtük a szellemet a palackból. Ilyen politikai tabu döntögetése mellett kevésbé volt izgató, hogy két nő szerelmes egymásba.”
Cseles trükkökkel a politikai hatalom eszén is túl lehetett járni. Mielőtt a cannes-i fesztivál választóbizottsága megnézte a filmet, a pártközpontban és a minisztériumban is el kellett fogadtatni. Szívták a fogukat az illetékes elvtársak, hogy apró dolgokat ki kellene vágni, különösen egy snittel nem akartak kiegyezni. Azzal a jelenettel, amelyikben egy sas átrepül a szögesdrót felett. „Kimentem a vágószobába, kivágtam ezt a snittet, és betettem a zsebembe. Valaki még aznap utasította a vágót, hogy az említett képsort vegye ki a filmből. Mivel bosszantott, hogy a tudtomon kívül rendelkeznek, a sasos jelenetet lelassítottam, hogy háromszor olyan hatásos legyen, mint eredetileg. Hogy amíg átrepül a madár a drótkerítésen, a nézők tudatosíthassák, a szögesdrót átlépése nem olyan egyszerű. A lelassított jelenetet bevágtam a filmbe, és elvittük Cannes-ba. A premieren a díszpáholyban ült a magyar filmbizottság akkori elnöke, aki a sasos jelenetet látva, erős torokköszörülések közepette hátratolta a székét, elhagyta a díszpáholyt, és hazarepült Pestre. A cannes-i szereplés és a kapott díj olyan nemzetközi siker volt, amelylyel nagyon nehéz volt itthon vitába szállni. A politika meghátrált.”
A főszereplő színésznők kiválasztásában Andrzej Wajda fődramaturgja segített, aki Makk Károly kérésére nyolc lengyel színésznőt hívott meghallgatásra. „Azon a napon, amikor a válogatásra mentem, náluk éppen befejeződött egy nagy közlekedési sztrájk. Pontban déli tizenkettőkor indították újra a tömegközlekedési eszközöket, és az egyik megállóban egy idős finom dáma elindult, hogy felszálljon a villamosra. Abban a pillanatban a rendőr, aki addig a sztrájkra vigyázott, odalépett a hölgyhöz, felsegítette és kezet csókolt neki. Megelégedéssel konstatáltam, hogy jó helyen járok.”
Szabó G. László aztán egy meghatározó emlékével kapcsolatban azt firtatta, milyen súlya van Makk Károly életében a Ház a sziklák alatt című filmnek.
„Mindegyik dolgozatom nyom engem – magyarázta. – Az egyik azért, mert nem sikerült elég jól, a másik azért, mert olyan jól sikerül, hogy nem tudok még egy olyat csinálni. A Ház a sziklák alatt tevékenységemnek valóban olyan darabja, amelyet mindig emleget az, aki foglalkozik a dolgozataimmal.” A Ház a sziklák alatt alapjául szolgáló filmnovellát előbb egy másik rendezőnek szánták, ám aztán Kovács András, aki akkor dramaturgja volt a filmgyárnak, mégis Makk Károlyhoz juttatta el. „Elolvastam, és el voltam ragadtatva tőle. Horváth Terit kértem fel a főszerepre, de ő pár nap gondolkodási idő után azzal hárította el az ajánlatot, hogy nem akar eljátszani egy olyan rosszindulatú, púpos alakot, mint a Tera. Akkor villant be, hogy miért nem a Psota Irénhez mentem, hiszen utána valósággal üvölt ez a szerep.” Ennek a filmforgatásnak az egyik momentuma ugyancsak átnyúlik egy későbbi filmbe. „Badacsonyban forgattunk, ahol egy nedves bányász-szakszervezeti üdülőben laktunk. Más lehetőség nem volt, esténként átjártunk Balatonfüredre egy bárba, ahol egy nagyon tehetséges zongorista zenélt. Olyan jól bánt a billentyűkkel, hogy Irénke dalra fakadt, s először ott énekelte azokat a sanzonokat, amelyekkel később fergeteges sikereket aratott. Dupla nyereséget hozott számára ez a film, egyrészt felejthetetlenül és utánozhatatlanul oldotta meg a szerepet, másrészt beskálázta magát a sanzon világába.” A bárzongorista pedig „bezongorázta magát” Makk Károly Egy erkölcsös éjszaka című filmjébe, a piroslámpás házba.
A következő nagy klasszikus, a Macskajáték kapcsán megtudtuk, hogy az ihlet Vas Istvánék kertjében jött, mert a környéken sok volt a macska. Egy alkalommal társaságban kint borozgattak az árnyékban, s azzal szórakoztak, hogy macskahangokat utánoztak. A játékból aztán filmnovella született, amelyből azonban csak évekkel később lett film, mert Örkény Istvánt félreállították, és szilenciumra ítélték. Aztán pedig a színészválasztás körül akadt kisebb bonyodalom. Bulla Elma szerepét Dajka Margit kívánságára eredetileg Mezei Mária játszotta volna. „Mezei Mária Budakeszin lakott, elvittük neki a forgatókönyvet, elolvasta, három nap után üzent és hívatott. Nyugágyban feküdt, akkoriban már betegeskedett. »A jóisten küldött téged – mondta –, ő rendelte nekem ezt a szerepet, hogy életemben utoljára még játszhassak.« Közeledett a forgatás, s egyre nőtt bennünk a félelem, hogyan bírja majd fizikailag a felvételeket. Az első forgatási nap hajnali háromkor bekopogott hozzám a gyártásvezető, hogy menjek, mert a Marcsa el akar búcsúzni. Hogyhogy el akar búcsúzni, hétkor kezdődik a forgatás?! – méltatlankodtam. – Azt üzente a gyártásvezetővel, hogy rosszul aludt, s rájött, nem akar a forgatási helyszínen meghalni. A színházban Bulla Elma játszotta a darabot, ezért bántva érezte magát, hogy nem őrá osztottuk a szerepet. Elmentem hozzá bejelentés nélkül, fél tízkor, a próba előtt. Kinyitotta az öltözője ajtaját, és azt kérdezte: »ugye, a Marcsa bedobta a törülközőt«. Letérdeltem és megkövettem. Azzal intézett el, hogy »Karcsikám, szóra se érdemes, mennyi a gázsi?« Édes Elmuska, amennyit kér – hagytam rá. »Jó – mondta –, akkor a részleteket nem is magával beszélem meg, de majd magára hivatkozom.« És két nap múlva folytattuk a forgatást Bulla Elmával. Ez is a filmtörténet egyik epizódja.”
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.