<p>Csáky Károly volt a vendége a Vámbéry Irodalmi Est március 27-i rendezvényének a Budapest Kávézóban. Az Ipolyságon élő ismert hazai néprajzkutató, helytörténész szerzői estjén három kötetével ismerkedhetett meg a közönség.</p>
Egy fáradhatatlan hontológus munkáiról
A Néprajzkutatások, kutatók és gyűjtemények Hontban 2007-ben, a Szakrális emlékeink nyomában I., valamint a Szent Ivántól Erzsébet-napig című munkája pedig 2008-ban látott a Lilium Aurum Könyv- és Lapkiadó gondozásában.
A köteteket Hála József etnológus, a magyar Országos Földtani Múzeum tudományos főmunkatársa mutatta be. Mint elmondta: a szlovákiai magyar tudományos és közélet kiemelkedő személyiségének művei maradandó értéket képviselnek, a tudomány és a közművelődés szempontjából egyaránt hiánypótlóak. Időt és energiát nem sajnálva több száz adatközlőnél gyűjtött, levél- és adattárakban kutatott, irodalmi forrásmunkák gazdag tárházát nyújtva ezzel az olvasónak. Hála József megjegyezte: boldog lehet annak a tájnak a népe, ahol olyan helytörténész kutakodik, majd az eredményeket módszeresen feldolgozva közreadja, mint Csáky Károly. Köszönhető ez annak, hogy miután magyar–angol szakon tanári diplomát szerzett, elvégezte a Kossuth Lajos Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karán az etnográfus–néprajz szakot. Eddig negyven önálló kötete és huszonegy füzete jelent meg a Tájak, Korok, Múzeumok sorozatban. Négy évtizedes munkásságát olyan nagy elődök, példaképek inspirálták, mint Szeder Fábián és Ipolyi Arnold.
Csáky Károly Néprajzkutatások, kutatók és gyűjtemények Hontban című kötete a kalendáriumi szokásokkal kapcsolatos kutatásainak eredményeként született, a Szakrális emlékeink nyomában I. barangolásra és zarándoklatra invitálja az olvasót. A Szent Ivántól Erzsébet-napig című kötet záró darabja egy sorozatnak, ezzel teljessé vált a szerzőnek az esztendő néphagyományait bemutató monográfiasorozata. 2005-ben jelent meg az első kötet, Katalin-naptól Gergely-napig címmel, amely a téli ünnepkör szokásait és hiedelmeit gyűjtötte csokorba, majd 2006-ban a Sándor-naptól úrnapig, amely a tavaszi ünnepkörről ad áttekintést. (Nagy Erika)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.