<p>Csütörtökön délután három órakor a pozsonypüspöki temetőben helyezik örök nyugalomra a július 25-én elhunyt Dobos László Kossuth-díjas szlovákiai magyar írót, műkritikust.</p>
Csütörtökön búcsúztatják Dobos László szlovákiai magyar írót
A hosszú betegség után életének nyolcvannegyedik évében, július 25-én elhunyt Dobos Lászlót az Emberi Erőforrások Minisztériuma saját halottjának tekinti - közölte a minisztérium kedden az MTI-vel. Dobos László a felvidéki Királyhelmecen született 1930-ban. A sárospataki tanítóképzőt követően a pozsonyi Pedagógiai Főiskola magyar-történelem-polgári nevelés szakán végzett, öt évet tanított is az intézményben.
1956 és 1958 között a Szlovákiai Írószövetség magyar részlegének titkáraként meghatározó szerepet vállalt annak az Irodalmi Szemlének a létrehozásában, amelynek később főszerkesztője is volt 1968-ig. Ugyanebben az évben a felvidéki magyarság legnagyobb kulturális és közéleti szervezetének, a Csemadoknak az elnökévé választották, a tisztséget három éven át látta el.
Dobos László ezzel csaknem egy időben - 1970-ben történt leváltásáig - a nemzetiségi ügyekért felelős tárca nélküli miniszter posztját is betöltötte, majd 1970 és 1972 között a Madách Könyvkiadót, később annak műszaki részlegét igazgatta. A felvidéki magyar könyvkiadó élére a rendszerváltás után tért vissza.
1989-ben a Magyarok Világszövetségének társelnökévé választották, 1990 és 1994 között az Együttélés politikai mozgalom parlamenti képviselője volt. Írt tankönyvet, és jelentősek szépirodalmi művei is. Közéleti és irodalmi munkásságáért 1994-ben megkapta a Kossuth-díjat, 2003-ban pedig a Köztársaság Elnökének Érdemérmét. 2007-ben a Magyar Művészeti Akadémia tagjává választották.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.