Az 1956-os forradalom és szabadságharc évfordulójához kapcsolódóan tartották Mészáros Márta Kossuth-díjas filmrendező Nagy Imre néhai miniszterelnök életéről szóló filmjének az országos premierjét.
A temetetlen halott – Nagy Imre naplója
Az archív felvételekkel kiegészülő, Nagy Imre önéletrajzán, felszólalásain, cikkein, levelein, bírósági vallomásán alapuló magyar–szlovák–lengyel koprodukcióban készült nagyjátékfilm a tervek szerint 20–25 kópiában kerül a mozikba.
A temetetlen halott című alkotásban Nagy Imrét a lengyel Jan Nowicki személyesíti meg, aki Ujlaki Dénes hangján szólal meg.
„Ajánlom ezt a filmet a fiataloknak” – olvashatók Mészáros Márta szavai a film bevezető kockáin, majd a következő felirat tudatja: Nagy Imre és családja kivételével a szereplők valamennyien kitalált személyek.
A film kezdő és záró képsorain két fiatalt látni a temetőben: napjainkban keresik a 301-es parcellát, majd virágokat helyeznek el Nagy Imre (1896–1948) sírjánál.
Szintén keretet alkot az a két képsor, amelyben az egykor halálra ítélt miniszterelnök lányát, Nagy Erzsébetet megszemélyesítő Horváth Lili választ gépel 1987-ben azoknak, akik apja rehabilitálásának kezdeményezésére kérték.
„Csak attól félek, azok fognak rehabilitálni, akik elárultak” – idézi fel apja szavait. A film első fele a hajdani eseményeket mutatja be a történések ábrázolása és visszaemlékezések alapján, míg a második a börtönben töltött hónapokról szóló lélektani dráma.
A képek a népi demokratikus államrend ellen irányuló szervezkedés és hazaárulás vádja alapján tartott bírósági tárgyaláson túl azt is ábrázolják, hogy a fogság tizennégy hónapjában meggyőződése és a családjáért érzett aggodalom mellett mi tartotta a lelket Nagy Imrében: a fény, a hangos visszaemlékezés, egy piros szirmú cserepes virág, az írás.
A filmben többször is megjelenik egy kis textilzacskó, amelyben Nagy Imre az édesanyjától kapott somogyi földet őrizte, és amely aztán kivégzésekor, az akasztófa alatt szemüvegével együtt kiesett a kezéből.
Archív felvétel látható egyebek mellett az 1956. október 23-i forradalmi eseményekről, továbbá Nagy Imre holttestének 1989-es kihantolásáról. Kádár János, az MSZMP KB későbbi első titkára csak archív képeken jelenik meg.
A tavaly nyáron kezdődött forgatás során a jelenetek többségét a váci börtönben, a Fővárosi Katonai Ügyészség és Bíróság épületében, a Parlamentben, a Balaton-felvidéken, míg a Romániában játszódókat Szlovákiában rögzítették.
A film főbb szerepeit Moór Mariann, Csuja Imre, Csankó Zoltán, Kováts Adél, Cserhalmi György, Mácsai Pál, a szlovák Petra Lángová, Csányi Sándor, Kulka János, Andorai Péteralakítja.
A forgatókönyvet Mészáros Márta és Pataki Éva írta, a dramaturg Jancsó Miklós és Gizela Mihalíková, az operatőr Jancsó Nyika, a zeneszerző Zygmunt Koniezny. A szakértő-konzultáns Nagy Erzsébet és időközben elhunyt férje, Vészi János, valamint Rainer M. János történész volt.
A korábbi közlések szerint a film költségvetése hozzávetőleg 320 millió forint.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.