MTI-HÍRSanghaj.
A Nobel-díjjal járó hírnév ára
MTI-HÍR
Sanghaj. A tabutémák ösztönzőleg hatnak a kínai írókra, mivel izgalmat keltenek és fokozzák a kreativitást – mondta egy hongkongi napilapnak Mo Jen Nobel-díjas kínai író.
Az idén 58 éves Mo szerint az 1980-as évek a cenzúra ellenére is igazi „arany éveknek” minősülnek, mert sok téma számított tabunak, az írók pedig próbálkoztak megdönteni azokat. A tavalyi irodalmi Nobel-díjas hozzátette: ez nem jelenti azt, hogy a tabuk segítették a minőségi irodalmi munkák számának emelkedését.
Mo a stockholmi díjátadón azt mondta a cenzúráról, hogy olyan, mint a reptéri ellenőrzés: „szükséges rossz”. Kijelentése miatt sokan kritizálták, felemlegetve, hogy túl szorosan kötődik a kínai kommunista párthoz, sosem kritizálja azt, mintegy „állami íróként” tevékenykedik.
A hongkongi lapnak adott interjúban Mo kijelentette, hogy az íróknak nem kell szándékosan kerülniük a társadalmi kérdéseket, ugyanakkor nem is feladatuk, hogy súlyos és bonyolult társadalmi problémákról írjanak.
Mo a Nobel-díj elnyeréséről úgy fogalmazott: az megzavarta békés életét. Az elmúlt évben számtalan felkérést kapott, teljesen zavartnak érzi magát. Úgy látja, a Nobel-díj és az azzal járó hírnév árát is meg kell fizetni.
Az író korábban már panaszkodott az őt övező nagy érdeklődés miatt, áprilisban egy irodalmi fórumon nyilvánosan is felkért mindenkit: ne hívják őt rendezvényekre, mert nem fog elmenni. Terveiről annyit mondott: reméli, minél előbb visszatérhet íróasztalához, és szívesen tenne valami jót a kínai társadalomért, de név nélkül.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.