A neves történész A Hídemberről

Kosáry Domokos szerint A Hídember című filmben meghamisítják Széchenyi István életének történetét. A történész – aki kiváló ismerője a legnagyobb magyar sorsának – elmondta, hogy több helyen átírták az eredetileg megtörtént eseményeket, ráadásul, bár ígérték, előzetesen nem mutatták be neki a filmet.

Kosáry Domokos szerint A Hídember című filmben meghamisítják Széchenyi István életének történetét. A történész – aki kiváló ismerője a legnagyobb magyar sorsának – elmondta, hogy több helyen átírták az eredetileg megtörtént eseményeket, ráadásul, bár ígérték, előzetesen nem mutatták be neki a filmet.

Kosáry Domokost, aki Széchenyi Döblingben címmel 1981-ben önálló kötetet írt a XIX. századi magyar história kiemelkedő alakjának utolsó éveiről, a filmes stáb kérte fel szakértőnek, amikor A Hídember című film forgatókönyvét írni kezdték. A negyedik változat megszületéséig együtt is dolgozott Can Togayjal és Bereményi Gézával, ezután azonban a kapcsolat megszakadt, dacára annak, hogy az együttműködésről szerződés is köttetett. Az akadémikus azt kifogásolta, hogy a forgatókönyvben meghamisítják Széchenyi életének néhány fordulatát, így egy bizonyos, Döblingben született röpirat utóéletét.

A történész számára azonban az a legfájóbb, hogy a moziban azt láthatja a néző: nem is biztos, hogy Széchenyi István öngyilkos lett. Amikor Bereményiék köztes megoldáson gondolkoztak – Kosáry úgy tudja, ebben Eperjes Károlynak, A Hídember címszereplőjének volt nagy szerepe –, Kosáry Domokos közölte, nem járul hozzá, hogy a nevét szerepeltessék a film stáblistáján. Egyúttal levelet is írt Bereményi Gézának, hogy Széchenyi öngyilkossága kész tény, azt semmilyen dramaturgiai vagy egyéb indokkal nem szabad kétségbe vonni. Eperjesnek állítólag az volt a kifogása, hogy Széchenyi mint katolikus ember nem lehetett öngyilkos, különben az egyház nem temette volna el. Kosáry szerint ez képtelenség, elvégre az 1941-ben, életének ugyancsak önkezével véget vető Teleki Pált is egyházi szertartással búcsúztatták.

A történész a levelére nem kapott választ, s A Hídember premierjére sem hívták meg. Most úgy látja, ami történt, nem más, mint „a dilettantizmus mint hatalmi tényező”. Felháborítja, ami történt, s ezek után a moziba sem megy el megnézni a filmet, legfeljebb a televízióban nézi meg. Azt a jogot azonban fenntartja magának, hogy utólag mondjon bírálatot az alkotás történelmi felfogásáról.

A Magyar Hírlap úgy értesült a stáb egyik tagjától, hogy technikai okok miatt nem mutatták be A Hídember című filmet Kosáry Domokosnak.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?