Egyetemfoglaló hallgatók. (Fotó: SZFE)
A hallgatók nem adják az egyetemüket
A kedd esti előadás után az Örkény és a Katona József Színházban is színművészetis diákok léptek a színpadra, a nézők pedig vastapssal fogadták az általuk előadott, átköltött népdalokat.
Az erről készült videókat mindkét színház közzétette Facebook-oldalán, hozzátéve, hogy kiállnak a tiltakozók mellett.
A hétvégén derült ki, hogy a Vidnyánszky Attila vezette kuratórium felszámolja a Színház- és Filmművészeti Egyetem autonómiájának minden lényeges elemét, vagyis az egyetem szenátusa szeptembertől semmilyen önálló döntést nem hozhat. Erre válaszul az intézmény teljes vezetése lemondott, a hallgatók pedig elfoglalták az egyetem épületét, és nem engedik be a Vidnyánszky-féle kuratórium tagjait.
A magyar művészvilág is reagált a történtekre, sokan kifejezték szimpátiájukat a hallgatókkal, szervezetten, vagy egyenként. Parti Nagy Lajos kezdeményezésére több mint 160 író, műfordító, zeneszerző adott ki közös nyilatkozatot, amelyben tiltakoznak a Színház- és Filmművészeti Egyetem „aljas és sunyi legázolása ellen”. A dokumentumot többek között Dragomán György, Grecsó Krisztián, Háy János, Nádas Péter, Spiró György és Závada Pál is aláírta. A szlovákiai magyar művészeket tömörítő Bázis szintén elutasítja az egyetemi autonómia megszüntetését, a hatalom arroganciáját, az önkény minden formáját.
Vidnyánszky Attila kedden az ATV Egyenes beszéd című műsorában azt állította, hogy az intézmény szenátusának és hallgatóinak végig lett volna lehetősége a párbeszédre és a tárgyalásra, amivel nem éltek. Azt is elmondta, hogy nagy tervei vannak: új campust és nemzetközi oktatást ígért.
Németh Gábor forgatókönyvíró, az egyetem lemondott rektori tanácsadója egy másik tévéműsorban azt állította, hogy a campus terve legalább tíz éve terítéken van, és megvalósítása csupán pénzkérdés, nemzetközi szaktekintélyek pedig eddig is érkeztek tanítani az egyetemre, és a továbbiakban szintén csak pénzkérdés, hogy kiket tudnak meghívni vendégtanárnak. A minisztériumban tervezett augusztus 27-i megbeszélés témájáról semmiféle előzetes információt nem kapott az egyetem. Németh szerint egy újságírótól tudták meg, hogy egyáltalán lesz ilyen megbeszélés, és azért nem vettek részt rajta, mert nem tudták, kikkel és miről kellene ott tárgyalniuk. Az egyetem modellváltásáról szóló alapdokumentumokat ugyanis akkorra már aláírta Vidnyánszky, holott az SZFE vezetőségét úgy tájékoztatta az illetékes minisztérium, hogy ezek egyeztetés útján válnak szeptembertől véglegessé.
Az egyetem épületét elfoglaló hallgatók tegnapi sajtótájékoztatóján köszönet mondtak mindazoknak, akik támogatják őket. Kedden annyi adomány érkezett hozzájuk magányszemélyektől, hogy az élelmiszer egy részét rászorulókhoz juttatták el. Arra az újságírói kérdésre, tárgyalnának-e Vidnyánszky Attilával, a diákok azt válaszolták, megvannak a feltételeik a tárgyaláshoz, és elutasítják, hogy a másik fél kész helyzet elé állítsa őket. Azt is leszögezték, hogy nem az oktatás akadályozása a céljuk az épület elfoglalásával, hanem az új vezetés szakmai direktívájának bojkottja. Az egyetemen hivatalosan szeptember 7-én kezdődne el a tanítás.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.