<p>Ma ünnepeljük Franz Schubert halálának 180. évfordulóját. E rövid életû, nagy bécsi lángelme után nagyon kevés írott hagyaték maradt ránk: csupán néhány naplóoldal, levél, vers, feljegyzés.</p>
180 éve halt meg Franz Schubert
A hozzátartozóknak, ismerõsöknek, barátoknak hozzá intézett levelei, tehát a közvetett korabeli dokumentációs anyag sem rúg sokra, és korabeli kritikák, értékítéletek is csak gyér számban állnak rendelkezésre.
Bécs külvárosában, Lichtenthalban született, ahol apja egy magániskola tanítója volt. A nehéz anyagi körülmények között élõ család tagjai tevékenyen hozzájárultak a tehetséges gyermek zenei képzéséhez. Apja hegedûre, bátyja zongorára tanította. Hatéves korában a bécsi „Sängerknaben” udvari énekkar tagja lett. Ezután került Beethoven egykori tanárához, Salierihez. 1814-ben, hogy elkerülje a katonai szolgálatot, apja mellé került tanítónak. Néhány év múlva azonban búcsút mondott ennek a fárasztó és számára terhes hivatásnak és megpróbált „szabad” mûvészként megélni.
Schubert idõnként óraadásból tengõdött. Két ízben Magyarországon is mûködött. A magyar származású Unger gazdasági tanácsos ajánlatára 1818 és 1824 nyarán Esterházy János gróf zselízi kastélyába került zenetanítónak, ahol a család leányait tanította zongorázni. Schubert magyar kapcsolatait illetõen azonban téves és alaptalan az a feltevés, hogy a szolgaszemélyzettõl magyar parasztdalokat is hallott, s ezekbõl merített volna. Zselízen is csupán az akkor divatos verbunkos dallamokat, cigányos és mûkedvelõk által szerzett nótákat hallhatta. Valamennyi magyaros frázisa, ritmusa, valamint ezek harmonizálása arra vall, hogy Schubertre mély hatást tett a magyar cigányzene. (Dolán R. Éva)
A teljes cikk nyomtatott kiadásunkban olvasható.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.