Willy Brandt neve a Stasi-hírforrások listáján

Berlin. Willy Brandt korábbi nyugatnémet vezető politikust is hírforrásként jelölte meg az a „kommunista dosszié”, amelyet a berlini archívum a múlt héten tett közzé. Szakértők szerint egyértelmű, hogy az egykori nyugatnémet kancellár tudtán kívül szolgált információkkal.

Berlin. Willy Brandt korábbi nyugatnémet vezető politikust is hírforrásként jelölte meg az a „kommunista dosszié”, amelyet a berlini archívum a múlt héten tett közzé. Szakértők szerint egyértelmű, hogy az egykori nyugatnémet kancellár tudtán kívül szolgált információkkal.

Willy Brandt a Bundestag egyik képviselője volt 1969 és 1972 között, nevét a keletnémet kémdossziék említik. Történészek szerint abban az időben a nyugatnémet parlament három tagja minden bizonnyal kommunista kém volt. Most 16 személy dossziéját tették közzé. A parlament többi tagja, az 1969 és 1974 között kancellári tisztséget betöltő, 1992-ben elhunyt Brandthoz hasonlóan többnyire akaratlanul vált információforrássá. (Brandtnak egyébként le kellett mondania, amikor kiderült, hogy egyik közvetlen munkatársa, Günter Guillaume kommunista kém volt.)

A dossziékat az a berlini archívum tette közzé, amely a korábbi Stasi-kémhálózat és titkosszolgálat iratait őrzi. A dossziék egyike hírforrásként jelölte meg Bajorország néhai kormányfőjét, a kommunistaellenességéről híres Franz Josef Strausst is. Marianne Birthler, az archívum történészekből álló csapatának vezetője elmondta, a 16 megnevezett személy közül 11 már nem él. „Az iratokból egyértelműen kiderül, hogy a 11 személy nem a Stasi informátora volt. A többi öt személy Stasival való kapcsolatai már korábban is köztudottak voltak.” Az irattár várhatóan további volt parlamenti képviselők dossziéit is rövidesen nyilvánosságra hozza, ha az érintettek ehhez hozzájárulnak. A Stasi kémhálózatának nyugaton is jól kiépített rendszere volt. Egyesek pénzért árultak el titkokat, másokat zsaroltak, megint mások pedig egyszerűen csak bőbeszédűek voltak, nem voltak tudatában annak, hogy kommunista ügynökkel beszélgetnek. Bár a Stasi sok iratot megsemmisített, a kulcsdosszié, a valamikor létező dossziék egyfajta tartalomjegyzéke, a Rosenholz-irat még létezik, s 317 ezer személyi karton, valamint 77 ezer művelet leírásának mikrofilmjét tartalmazza. A német törvények szerint az ország állampolgárai megismerhetik a róluk készült dosszié tartalmát, ám csak a közéleti személyiségek iratanyagát lehet nyilvánosságra hozni. (euractiv.hu)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?