Wendy Roebuckkal, a pozsonyi brit nagykövetség politikai tanácsosával

Miért éppen december 18-i hatállyal szüntette meg az Egyesült Királyság a szlovák állampolgárokkal szembeni vízumkényszert?
Amikor Mikuláš Dzurinda szlovák miniszterelnök áprilisban Londonban járt, tárgyalt brit kollégájával, ekkor vetette fel a vízumrendszer kérdését is.

Miért éppen december 18-i hatállyal szüntette meg az Egyesült Királyság a szlovák állampolgárokkal szembeni vízumkényszert?

Amikor Mikuláš Dzurinda szlovák miniszterelnök áprilisban Londonban járt, tárgyalt brit kollégájával, ekkor vetette fel a vízumrendszer kérdését is. Tony Blair megígérte neki, hogy kikéri a Home Office (brit belügyminisztérium – a szerk. megj.) véleményét a vízumkényszer esetleges megszüntetésének lehetőségéről. Ők felülvizsgálták a kérdést, és arra a következtetésre jutottak, hogy ez az időpont lesz a megfelelő a vízumkényszer eltörlésére.

Ric Todd, Nagy-Britannia pozsonyi nagykövete tegnap azt mondta, megoldódtak az angliai menedékjog körüli visszaélési ügyek, ezért szükségtelen a vízumkényszer fenntartása.

ĺgy van. Korábban a brit hatóságok a szlovákiai menedékjogot kérők számát olyan nagynak tartották, hogy kénytelenek voltak a vízumkényszer mellett dönteni. Az utóbbi időben nem tapasztaltunk semmilyen problémát, sem szlovák, sem pedig cseh állampolgárok részéről, gondolom, ezért dönthettek úgy, hogy felszámolják az eddigi rendszert.

Jövő májustól Nagy-Britannia is megnyitja munkaerőpiacát az új uniós tagállamok, így Szlovákia állampolgárai előtt is. Nem tartanak attól, hogy ez újabb kivándorlási hullámot idézhet elő, és ezúttal nem az „etnoturisták”, hanem a „munkaturisták” érkeznek majd tömegével a szigetországba?

Nem hiszem, hogy bárkitől tartani kellene, aki legitim munkavállalási szándékkal érkezik Nagy-Britanniába. Ők ugyanis – a brit állampolgárokhoz hasonlóan – adót és szociális biztosítást fizetnek majd, ha úgy tetszik, beleszövik a saját részüket a szociális hálóba. Nem várható, hogy ez jelentős problémákat okozna.

Eddig egyébként milyen érdeklődést mutattak a szlovák állampolgárok az angliai utak iránt? Hány vízumkérelem érkezett önökhöz egy átlagos évben?

Tavaly 23 ezer vízumot adtunk ki.

És mi a helyzet a menekültstátust igénylőkkel? Hány ember kért tavaly menedékjogot Londontól?

Ezt nem tudom pontosan. Annyi bizonyos, hogy az utóbbi években – pontosabban 1998 óta – évente körülbelül 40 ilyen kérvényt regisztrált a londoni belügyminisztérium. Közülük talán 5-6 ember kapott menekültstátuszt. (jéel)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?