London és Dublin kitárulkozik

December 18-iki hatállyal, több mint öt év után Nagy-Britannia és ĺrország megszünteti a vízumkényszert Szlovákiával szemben. Országunk volt az egyedüli a jövő év májusában az Európai Unióhoz csatlakozó államok közül, amelynek polgárai csak vízummal utazhattak Londonba és Dublinba.

Ric Todd, Nagy-Britannia pozsonyi nagykövete a bejelentés pillanatábanán Krošlák felvételeLondon 1998-ban azért folyamodott a vízumkényszer bevezetéséhez, mert Szlovákiából szervezetten és tömegesen érkeztek romák a szigetországba, ahol menekültstátusért folyamodtak. Kérésüket azzal indokolták, hogy hazájukban diszkriminálják, szociálisan ellehetetlenítik őket. A brit kormány látszólag elfogadta ezeket az indokokat, de leginkább a tömeges bevándorlástól és a szociális rendszerével való visszaéléstől tartva vízumkényszert vezetett be Szlovákiával szemben. Erre rögtön reagált ĺrország is, amelyik ugyanilyen lépéshez folyamodott. Belgium is hasonlóan döntött, de Brüsszel rövid ideig tartotta fenn ezt az állapotot.

Nagy-Britannia lépése várható volt, hiszen miután eldőlt, hogy jövő év májusában Szlovákia is csatlakozik az Európai Unióhoz, London egy úgynevezett fehérlistára tette Pozsonyt, vagyis biztonságos országnak tekintette ezzel Szlovákiát. Ennek az a folyománya, hogy gyakorlatilag lehetetlen menekültstátushoz jutnia Nagy-Britanniában olyan ország állampolgárának, amelyik ezen a listán szerepel.

Sőt, London azt is bejelentette, hogy május elsejétől megnyitja munkapiacát is a csatlakozó országok, így Szlovákia állampolgárai előtt, amire viszont több uniós ország nem hajlandó.

Dublin egyébként pár órával a brit bejelentés után szintén feloldotta az vízumkényszert a szlovák állampolgárokkal szemben. Eduard Kukan külügyminiszter megfogalmazása szerint az írek ezt már korábban is megtették volna, ám vártak a nagytestvér döntésére.

Ivo Samson külpolitikai elemző szerint London lépése várható volt, hiszen elképzelhetetlen állapot lett volna két EU-tagállam közt a vízumkényszer. Samson azonban úgy látja, hogy május elseje után megnő a romák migrációja Szlovákiából. Az uniónak azonban számtalan lehetősége van arra, hogy meggátolja a romák kivándorlását olyan országokból, mint Csehország, Magyarország vagy Szlovákia. A romák elvándorlása ronthatja a kapcsolatokat Prága és Pozsony között, mert éppen Csehországban telepednek meg a Szlovákiából távozó romák. Ez 2007, vagyis a schengeni rendszer bevezetése után csak tovább romolhat, ekkor ugyanis már minden unión belüli határszakasz teljesen átjárható lesz. (-rn-, s, t)

London döntése alapján nem fog kelleni vízum a turistáknak, a diákoknak és az au-paireknek, akiknek érvényes útlevelük van. A többieknek egyelőre szükségük van a vízumra, ahogy azoknak is, akiknek a múltban elutasították a brit vízum kiadását, vagy nem engedték be őket brit területre, esetleg kiutasították az országból.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?