<p>Damaszkusz. Teherán segít</p>
Washington nem lép egyoldalúan
ÖSSZEFOGLALÓ
A hatalmas detonációban hárman megsérültek, a világszervezet megfigyelői közül senkinek sem esett baja. A szálloda mögötti parkolóban elhelyezett pokolgép felrobbantott egy üzemanyag-szállító tartálykocsit. A közelben álló autók kiégtek, a környező épületek homlokzata megrongálódott, a szíriai főváros fölött pedig sűrű fekete füst gomolygott.
A Szabad Szíriai Hadsereg (FSA) közölte: támadásuk a hadsereg közelben lévő főparancsnoksága ellen irányult, a robbantást „szakértőik úgy tervezték meg, hogy a hadsereg és a kormánypárti Sabiha-milícia vezetőinek reggeli találkozója idején történjen, amikor az aznapi damaszkuszi hadműveletekről döntenek”. Kilenc nappal korábban a felkelők a szíriai állami rádió és televízió damaszkuszi központi épületében követtek el hasonló robbantást, július 18-án pedig a nemzetbiztonsági hivatal damaszkuszi épületében hajtottak végre pokolgépes merényletet, megölve a rezsim három magas rangú biztonsági vezetőjét, köztük Bassár el-Aszad elnök sógorát. Ez a merénylet volt a legsúlyosabb csapás a damaszkuszi vezetésre.
Martin Dempsey, az amerikai vezérkari főnökök egyesített bizottságának elnöke a sajtónak elmondta: a szíriai vezetés az iráni segédlettel létrehozandó új milícia révén csökkenteni akarja a rezsimet támogató többi erőre nehezedő, 18 hónap óta folyamatos nyomást. „Bármely hadsereg kimerülne ilyen hosszú idő alatt” – mondta. Bár úgy tűnik, a felkelőknek sikerült lelőniük a légierő egy harci gépét, semmi nem utal arra, hogy nehézfegyvereik vagy föld-levegő rakétáik volnának, így feltehetőleg könnyűfegyverekkel lőtték le a MiG-et. Dempsey szerint nem műszaki hiba okozhatta a gép lezuhanását, amint azt Damaszkusz állítja.
Dempsey megerősítette, az USA tárgyal Jordániával és Törökországgal a határaik mentén létrehozandó repüléstilalmi övezetekről, mert e két országba áramlik a legtöbb menekült. „Biztonságos övezeteket csak valamilyen repülési tilalommal lehet megteremteni, de egyoldalúan nem tervezünk semmit” – szögezte le. Leon Panetta védelmi miniszter pedig megerősítette, amit már az előző nap is mondott: a repüléstilalmi övezetek létrehozása „nem tartozik a legfontosabb ügyek közé az USA szemében”. Ehelyett humanitárius és egyéb, nem katonai segítség nyújtásának módjain gondolkodik, valamint azon, hogyan lehet továbbra is biztonságban tartani a szíriai vegyi és biológiai fegyvereket. (MTI, ú)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.