Veszélyes az olasz ötletelés

Róma. Az Öt Csillag Mozgalom (M5S) és a Liga Giuseppe Conte jogászt javasolja közös miniszterelnök-jelöltként. A két populista párt felelőtlen ígéreteivel alaposan megren-getheti az euró árfolyamát.„Nagyon nagy kedvünk van elkezdeni a kormányzati munkát.

Róma. Az Öt Csillag Mozgalom (M5S) és a Liga Giuseppe Conte jogászt javasolja közös miniszterelnök-jelöltként. A két populista párt felelőtlen ígéreteivel alaposan megren-getheti az euró árfolyamát.

„Nagyon nagy kedvünk van elkezdeni a kormányzati munkát. Talán néhány külföldi személynek változtatnia kellene az ezzel a kormánnyal kapcsolatos hozzáállásán. Olaszországban a remény, a gyarapodás és a jövő kormánya alakul meg. Az olaszok az elsők” – hangsúlyozta Matteo Salvini, a korábban szeparatista húrokat pengető Liga vezetője. Ezzel Manfred Webernek, az Európai Néppárt (PPE) európai parlamenti képviselőcsoportja vezetőjének kijelentéseire utalt, aki szerint az M5S–Liga kormány a „tűzzel játszik”, ha nem tartja tiszteletben az európai játékszabályokat.

Barbárok Róma előtt

Olaszországban március eleje óta tart a bizonytalanság, hogy ki vezeti majd az országot, mert a választáson senki nem szerzett egyértelmű többséget. Tárgyalások hetei után viszont most úgy tűnik, két, a fősodorral erőteljesen szembemenő erő szövetsége kerülhet kormányra. A kormányfő pedig nem a két pártvezető egyike lehet – a korábban alig ismert firenzei jogász, Giuseppe Conte személyében állapodtak meg. Voltaképpen a pártelnökök is tapasztalatlanok: az 5 Csillag Mozgalom vezetője, Luigi Di Maio csupán 32 éves, a Liga-főnök Matteo Salvini pedig 45 éves – sem ők ketten, sem pártjaik nem rendelkeznek kormányzási tapasztalattal. Ha Sergio Mattarella elnök felhatalmazást ad ennek a koalíciónak, akkor egy olyan kormány alakulhat meg, ami nagyobb felfordulást okozhat az EU-ban, mint a brexit óta bármi. A Financial Times egyszerűen csak azt írta a leendő kabinetről, hogy „modern barbárok Róma kapui előtt”, szerintük az EU történetében ilyen felkészületlen kormány még nem kerül hatalomra Nyugat-Európában. Bruno Le Maire francia gazdasági miniszter azt mondta, hogy az olasz kormány tervezett lépései az egész eurózónát veszélybe sodorhatják. „Olaszországban gazdasági ámokfutók jutottak a kormánykerékhez” – vélekedett Vladimír Pikora, a Next Finance elemzője.

Elképesztő ötletelések

A koalíciós kormány tervezett lépéseit a Bloomberg hírügynökség úgy jellemezte, hogy ezekkel nemcsak szembemennek az EU-s szabályokkal, hanem egyenesen kinevetik azokat. Egyszerre jelennek meg a Liga jobboldali adócsökkentő elképzelései és az Öt Csillag baloldali kiadásnövelő lépései úgy, hogy közben az államadósság a hazai össztermék (GDP) 130 százalékán áll. A tervezett lépések között van az adócsökkentés, nyugdíjreform és a rászorulóknak juttatott 780 eurós alapjövedelem. Ha mindezek megvalósulnának, akkor mintegy 100 milliárdos lyukat ütnének a költségvetésen. A múlt héten kiszivárgott első kormányprogramtervben ennél drasztikusabb lépések is voltak, például az, hogy az adósság elengedését kérik az Európai Központi Banktól, ami meg is rengette az olasz piacokat. Erről a puhább változatban már nincs szó, ahogy az euróövezetből való kilépésről sem, legalábbis nyíltan nem. Hosszabb távon viszont akár ez is lehet a Liga célja, ami régóta az euróövezetből való kilépést hirdeti. Olaszországban egyébként is a legalacsonyabb a közös valuta támogatottsága az egész euróövezetben, mindössze 59 százalék. Intő jel, hogy a pénzügyminiszter-jelölt 82 éves közgazdász Paolo Savona Olaszországnak az euróövezetből való kilépését vallja.

Migránsellenes hangulat

Pedig tíz évvel ezelőtt Olaszország még a leginkább EU-párti országok egyike volt, ehhez képest itt robbant ki talán leglátványosabban az unióellenesség az alapító országok közül. A 2008-as válság után drasztikusan visszaesett az olasz gazdasági teljesítmény, és azóta sem tért vissza a válság előtti szintre, ez várhatóan csak a 2020-as években történik meg. Az államadósság a második legnagyobb az EU-ban Görögország után, legalábbis arányaiban, abszolút értékben eléri a 2350 milliárd eurót. Háromszor annyi munkanélküli olasz van, mint munkanélküli görög. Vagyis panaszra bőven van ok, ettől még az is igaz, hogy egyáltalán nem látszik, miből telne Olaszországnak a kormányprogramban szereplő intézkedésekre. Ha viszont mindez a mostaninál is súlyosabb bajba juttatja Olaszországot, az EU-nak nem lesznek olyan eszközei, mint a görög válság esetében. Olaszország ugyanis az eurózóna harmadik legnagyobb gazdasága, az itteni helyzet egyszerűen más lépték.

A választási kampány egyik fő témája a migráció volt, és ugyan a Liga ütötte meg a keményebb hangot, az Öt Csillag sem volt kifejezetten puha ez ügyben. A Liga konkrétan Olaszország „kitakarítását” tűzte a zászlajára, 500 ezer illegális bevándorlót utasítanának ki az országból.

Az első nagy uniós galibát már a nyáron összehozhatja az új kormány, amikor az Oroszország elleni szankciók meghosszabbításáról kell dönteni. Ez ugyanis egyhangú döntést igényel, a Liga és az Öt Csillag viszont előre jelezték, hogy vétózni fognak, mert a bojkott Olaszországnak árt. Mindkét párt erősen Putyin-barát, a Liga egyenesen együtt-működési szerződést is kötött Putyin pártjával, programjukban pedig benne van, hogy Oroszország partner, nem ellenség. (MTI, 444.hu, ső)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?