Vegyes vélemények a magyar javaslatról

Brüsszel. A készülő európai alkotmányról egyeztettek tegnap Brüsszelben az EU tizenöt tagországának és a tíz tagjelölt államnak a külügyminiszterei. A tanácskozás fontos kétoldalú megbeszélésekre is lehetőséget adott. Szlovákiát Eduard Kukan külügyminiszter képviselte.

Spanyolország továbbra sem tartja elfogadhatónak a nemzeti és etnikai kisebbségek ügyében az EU kormányközi konferenciáján (IGC) benyújtott magyar javaslatot, de megígérte, hogy igyekszik hozzájárulni az elfogadható megoldás megtalálásához – közölte tegnap Brüsszelben a magyar külügyminiszter. Kovács László azt követően beszélt erről, hogy az IGC újabb miniszteri fordulójának alkalmával Brüsszelben megbeszélést folytatott a javaslatról spanyol kollegájával, Ana Palacióval. A miniszter asszony közölte, hogy Spanyolország számára a baszk kisebbség ügye miatt elfogadhatatlan a kezdeményezés, amely szerint az EU alkotmányos szerződése a nemzeti és etnikai kisebbségek jogairól is említést tenne. Más konzultációk tapasztalatai alapján Juhász Ferenc integrációs miniszter úgy vélte, hogy a magyar javaslatnak van esélye, ha Magyarország kitartóan fogja szorgalmazni a kérdés megoldását. Juhász hozzátette: az viszont nem lenne jó, ha Budapest ez ügyben vétóval fenyegetőzne.

Mircea Geoana román külügyminiszter is támogatásáról biztosította tegnap a javaslatot. A román diplomácia által korábban is használt formulának megfelelően azonban tett egy módosító indítványt. Eszerint a szöveg nem a nemzeti és etnikai kisebbségek, hanem az ilyen kisebbségekhez tartozó személyek jogairól tenne említést. Magyarország egyelőre nem kíván állást foglalni arról, hogy számára is megfelelne-e a román külügyminiszter által javasolt formula.

A huszonöt európai ország külügyminiszterei tegnap munkaebéden vettek részt Colin Powellel, az amerikai diplomácia vezetőjével, akivel elsősorban a transzatlanti kapcsolatokat, valamint az iraki helyzetet tekintették át. Természetesen szóba került a közös európai védelem kérdésköre is, különös tekintettel arra, hogy egy nappal korábban, hétfőn a védelmi miniszterek ugyancsak Brüsszelben jóváhagyták egy fegyverzeti ügynökség létrehozását.

Brüsszelbe való elutazása előtt Powell keményen bírálta Irán ügyében Javier Solanát, az Európai Unió közös kül- és biztonságpolitikai képviselőjét. Úgy fogalmazott, hogy Solana túlságosan messzire ment, amikor kijelentette: Irán eddig becsületes volt a nemzetközi közösséggel szemben nukleáris ügyeit illetően. „Megismétlem, amit az USA nem győz eleget hangsúlyozni, és amit hiszek: az iráni nukleáris program nem csupán elektromos áram termelését szolgálja.”

A hétfőn jóváhagyott európai fegyverzeti ügynökség, amelynek 2004-ben kell majd működőképessé válnia, az EU-tagállamok védelmi képességeinek fejlesztésénél, ilyen jellegű kutatási tevékenységüknél és a fegyverzetek közös beszerzésénél játszik majd koordináló szerepet. „El kell kerülni a párhuzamosságokat” – mondta Antonio Martino olasz védelmi miniszter, emlékeztetve a rossz példára: miközben az EU az USA védelmi kiadásainak 50 százalékát fordítja ugyanilyen célra, katonai képessége az amerikainak csak a 10 százalékát éri el. Szóba került még az európai csendőrség felállításának gondolata: ezt mindenekelőtt Franciaország pártolja, de az olaszok is egyetértenek vele.

Szilvan Salom izraeli külügyminiszter tegnap Brüsszelben jelentette be: egy héten belül találkozik egymással Ariel Saron izraeli és Ahmed Korei palesztin miniszterelnök. Salom külön megbeszélést folytatott az időközben Brüsszelbe érkezett Powellel, s utána újságíróknak elmondta: Powellt a tervezett találkozó pontos dátumáról is tájékoztatta. Salom Brüsszelben az EU és Izrael társulási tanácsának ülésén vett részt. A tanácskozáson a kiszivárgott hírek szerint elég kemény vita folyt, jelezve, hogy Izrael és az Európai Unió viszonya feszült. Az EU részéről határozottan bírálták az izraeliek által épített biztonsági kerítést, amely Ciszjordániát választja el a zsidó állam területeitől, és gyakran palesztin térségeket is ez utóbbihoz csatol. Salom a maga részéről még a tárgyalások hétfő esti kezdetén szóba hozta az európai antiszemitizmus megnyilvánulásait. A harc hatékonyabbá tétele végett javaslatot tett egy miniszteri tanács létrehozására. Tárgyalópartnerei viszont – bár határozottan elítélték az antiszemitizmus minden megnyilvánulását – rámutattak, hogy nem szabad összemosni az Izrael Állam politikáját bíráló hangokat az antiszemitizmussal. (MTI, TASR)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?