Az Európai Parlament határozatban sürgette, hogy minden ország rendezzen népszavazást az alkotmányról, lehetőleg az uniós parlamenti választásokkal egy időben, azaz jövő év júniusában. S mind több állam be is jelentette: lesz referendum. Ami például a dánoknál nem újdonság, ám a hollandoknál igen.
Variációk népszavazásra
Magyarországon várhatóan szintén nem lesz referendum. Bár hivatalos álláspont még nincs, a parlamenti pártok alapvetően úgy gondolják, ez nem kötelező, az alkotmány pedig nem okoz akkora változást, ami új voksolást indokolna. Arról a kormányközi konferenciának kell döntenie, hogy mi történik, ha valahol nemet mondanak a választók.
Szlovákiában sem lesz valószínűleg népszavazás. Mikuláš Dzurinda kormányfő már bejelentette, hogy szerinte az európai alkotmányt elég a parlamentben jóvá hagyni. Hasonlóan vélekedik a kormánypártok közül az MKP és az ANO, valamint a két nagy ellenzéki párt, a HZDS és a Smer. Népszavazást sürget viszont a KDH, amely elengedhetetlennek ítéli a kereszténységre való utalást az alkotmány preambulumában. Szintén népszavazáspárti Jozef Tkáč Népi Uniója. A kommunistáknak nincs kiforrott véleményük. Rudolf Schuster államfő is inkább a népszavazás megtartására hajlik. (-rn-, m)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.