Bukarest. Népszámlálás kezdődött tegnap Romániában: március 27-ig közel 120 ezer kérdezőbiztos írja össze az ország lakosságát. Felmérés készül a lakosság szociális helyzetéről és az ország lakásállományáról is. A legutóbbi, 1992-es népszámláláskor az ország lakossága 22 millió 810 ezer fő volt.
Van székely és csángó nemzetiség is...
Bukarest. Népszámlálás kezdődött tegnap Romániában: március 27-ig közel 120 ezer kérdezőbiztos írja össze az ország lakosságát. Felmérés készül a lakosság szociális helyzetéről és az ország lakásállományáról is. A legutóbbi, 1992-es népszámláláskor az ország lakossága 22 millió 810 ezer fő volt. A demográfiai trendek alapján ez a szám várhatóan közel félmillióval csökkenni fog. A mostani népszámlálást eredetileg tavaly tavaszra tervezték, hogy Románia is igazodjon a nemzetközi gyakorlathoz, de a felkészülés hiányosságai miatt végül közel egy évvel elhalasztották. A romániai magyar közösség számára különösen fontos a népszámlálás, mivel a lakosság hiteles összeírása pontos képet adhat Románia állampolgárainak nemzetiségi és felekezeti hovatartozásáról. Ezen túlmenően több évre meghatározza azon nemzeti kisebbségi jogok gyakorlásának lehetőségeit, amelyeknek feltétele az adott település népszámláláson kimutatott nemzetiségi összetétele, aránya.
Minden román állampolgárnak saját joga, hogy milyen nemzetiségűnek és milyen anyanyelvűnek vallja magát. A nemzeti kisebbségek és a kisebbségi egyházak képviselői ugyanakkor azt kifogásolták, hogy a kérdőíven a nemzetiségre és az anyanyelvre vonatkozó kérdésnél román, illetve egyéb, a felekezeti hovatartozásnál pedig ortodox, illetve egyéb meghatározás szerepel csak. Aki nem román nemzetiségűnek, nem román anyanyelvűnek és nem ortodox vallásúnak tartja magát, az külön listáról választhatja ki nemzetiségi és felekezeti hovatartozását. A furcsaságok közé tartozik, hogy a statisztika által ismert nemzetiségek és anyanyelvek között szerepel a székely is. Van továbbá csángó nemzetiség, de nincs csángó anyanyelv. A román központi statisztikai hivatal (INS) magyarázata szerint a székely nemzetiség és anyanyelv 1930 óta szerepel a népszámlálási kérdőíveken, a csángók pedig vagy román, vagy magyar anyanyelvűnek vallhatják magukat. Aurel Camara, az INS elnöke az MTI-nek azt nyilatkozta, hogy az adatok végső összegzésénél a székelyeket és a magyar anyanyelvű csángókat a magyar nemzetiségűekhez sorolják majd. (m, n)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.