Válság egy naszád miatt

London. Diplomáciai válsággá érett három brit tengerészgyalogsági őrnaszád hétfői iráni lefoglalásának ügye, miután Nagy-Britannia hivatalosan is magyarázatot kért Teherántól a történtekre, és Londonban olyan felvételek mutattak be, amelyeken az elfogott katonák bekötött szemmel voltak láthatók.

Az elfogott tengerészgyalogosok az iráni tévé felvételeinReuters-felvételTegnap délután a londoni külügyminisztériumba kérették az iráni nagykövetet, magyarázatot kérve arra, hogy miért vették őrizetbe előző nap a brit királyi tengerészgyalogság három őrnaszádjának személyzetét. A diplomatával közölték: Nagy-Britannia a nyolc katona mielőbbi elengedését követeli, és azt, hogy amíg ez meg nem történik, a lefogottakat brit konzulátusi személyzet látogathassa meg. Iráni közlés szerint a brit katonák ellen vádemelési eljárás indult.

A három naszádot, amelyet a brit személyzet a dél-iraki Umm Kaszr kikötővárosba akart vinni, hogy átadja az alakuló iraki hadseregnek, a Satt-el-Arab határfolyón fogta el egy iráni járőr, azzal az indokkal, hogy a hajók átlépték a vízi út közepén húzódó államhatárt. Ez utóbbit brit részről sem tagadták, a védelmi minisztérium hangsúlyozta, hogy navigációs tévedés, és nem szándékos határsértés történt.

A feszültséget tovább élezték azok a felvételek, amelyeket a BBC hírtévéje mutatott be, és amelyeken a brit katonák bekötött szemmel voltak láthatók, bár bántalmazásra utaló nyomok nem látszottak rajtuk. Jack Straw brit külügyminiszter személyesen beszélt iráni kollégájával, Kamal Harazival a nyolc kommandós őrizetben tartása ügyében. A konzervatív The Daily Telegraph név nélkül idézett egy brit kormányilletékest, aki azt mondta: ha az irániak (az incidens kezdetétől számított) 48 órán belül nem engedik el a brit tengerészgyalogosokat, abból „óriási diplomáciai válság kerekedhet”.

A The Times kommentárja szerint az incidens világos jelzés Teherán részéről, hogy Irán meghatározó szerepet szán magának a térségben, miután Irakban a jövő héten megtörténik a hatalomátadás. A vezető brit napilap szerkesztőségi cikke szerint az üzenet címzettjei között van Ijád Allávi iraki miniszterelnök, akire nyomás nehezedik annak megakadályozása végett, hogy Irán az iraki síita többséghez fűződő kapcsolatai révén átvegye az iraki belpolitika irányítását.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?