<p>Parlamenti választások kezdődtek vasárnap reggel Németország legkisebb tartományában, Brémában. Noha a szavazásra jogosultak száma alig haladja meg az 500 ezret, a választások kimenetelének mégis országos hatása lehet.</p>
Választások kezdődtek Németország legkisebb tartományában
Az idei "szuperválasztási" esztendőben a mostani immár az ötödik tartományi szavazás. Az eddigi választások kivétel nélkül azt bizonyították, hogy rohamosan csökken a Németországban kormányzó, Angela Merkel kancellár vezette konzervatív-liberális koalíció népszerűsége, miközben növekszik az ellenzéki pártok, elsősorban a környezetvédelmet zászlajára tűző Zöldek pártjának támogatottsága. Így a vasárnapi brémai szavazás legnagyobb kérdése is az, vajon folytatódik-e a Zöldek szárnyalása, illetve a Szabad Demokrata Párt (FDP) mélyrepülése, ami Merkel kancellár koalíciója számára szövetségi szinten újabb nagy csapást jelenthet.
Az alig több mint 660 ezer lakosú tartományban - amely két választókörzetből, Brémából és a mintegy 60 kilométerrel északabbra fekvő Bremerhavenből áll - legutóbb 2007 májusában rendeztek helyi törvényhozási választásokat. A szavazás eredményeként akkor az addigi szociáldemokrata-kereszténydemokrata koalíciót a szociáldemokraták és a Zöldek kormányzati szövetsége váltotta fel, míg a konzervatívok - a liberálisok és a Baloldal mellé - ellenzékbe szorultak.
Az előrejelzések most is fölényes szociáldemokrata-zöld győzelmet vetítenek előre, és a felmérések szerint a főként a Zöldek pártja számíthat támogatottságának növekedésére. Így egyáltalán nem kizárt, hogy - először a tartomány történetében - megelőzik majd a konzervatívokat.
A Zöldek ebben az évben Németországban már amúgy is történelmet írtak. Baden-Württembergben ugyanis az ország történetében először "zöldpárti" politikus lett a tartományi miniszterelnök.
Elemzők most is úgy vélekednek, hogy a fukusimai tragédia nyomán a párt számára kedvező "japán hatás" Brémában is érvényesül majd. Nem kizárt az sem, hogy Rajna-Pfalz után a szabad demokrata FDP a brémai parlamentbe sem jut be, noha a liberálisok épp a közelmúltban hirdettek gyökeres személyi és tartalmi megújulást.
A brémai kormány élén a város polgármestere, egyben a tartomány miniszterelnöke, a 61 éves szociáldemokrata Jens Böhrnsen áll. A kormányfő rendkívül népszerű, noha a tartományban sok a szegény és a munkanélküli. Bréma emellett súlyos adóságokkal küszködik, és hadilábon áll az oktatás szintjével is, a német tartományok sorában ezen a téren az utolsók között kullog. Ennek ellenére - legalábbis a felmérések szerint - semmi nem utal arra, hogy a brémai polgárok váltást szeretnének.
A szavazóurnákat este 18 órakor zárják, az első előrejelzések rögtön ezt követően várhatók. Végeredmény azonban csak legkorábban 48 órával később, aminek oka a tartományban alkalmazott, különleges választási rendszer. Bréma egyébként más vonatkozásban is "úttörő" a német tartományok sorában. A vasárnapi szavazáson ugyanis először az ország háború utáni történetében 16 és 17 éves fiatalok is részt vehetnek. Számuk mintegy tízezerre rúg.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.