Prága. Vádat emeltek a cseh hadsereg vezérkarának három magas rangú tisztje ellen, akiket azzal gyanúsítanak, hogy 1997–98-ban törvénysértően befolyásolták a vadászgépek magasságmérő műszereire kiírt beszerzési pályázatot. A sajtó úgy tudja, az illetők ezért több százszer koronát vágtak zsebre.
Vádemelés vezérkari tisztek ellen
Prága. Vádat emeltek a cseh hadsereg vezérkarának három magas rangú tisztje ellen, akiket azzal gyanúsítanak, hogy 1997–98-ban törvénysértően befolyásolták a vadászgépek magasságmérő műszereire kiírt beszerzési pályázatot. A sajtó úgy tudja, az illetők ezért több százszer koronát vágtak zsebre. Az érintettek tagadják a vádakat. Ivana Zelenáková, a cseh rendőrigazgatóság szóvivője szerint három tábornokról van szó, akik közül ketten jelenleg is felelős tisztségekben a vezérkarnál dolgoznak, míg a harmadik már elhagyta a vezérkart. Az illetők majdnem kétmillió koronás kárt okoztak a hadseregnek. A rendőrség a tábornokokat a gazdasági kapcsolatokban kötelező szabályok megsértésével és az idegen vagyon felelőtlen kezelésével vádolja. Mindhárman állítólag összejátszottak abban, hogy a magasságmérő műszerekre kiírt pályázatot a Mikrotechna Modrany cég nyerje meg. A magasságmérő műszerek megbízhatatlanságára hivatkozva Frantisek Padelek, a cseh légierő parancsnoka november végén megtiltotta a MiG-21-es és az L-59-es típusú katonai vadászgépek repülését, s a tiltást csak ma oldották fel. Jaroslav Tvrdík, cseh védelmi miniszter kijelentette: a hadsereg két szakértői vizsgálatot indított, amelyek ertedményei a jövő héten várhatóak. Az eddigi eredményekből szerinte nyilvánvaló, hogy a magasságmérő műszerek nem okoztak baleseteket, ezért nincs semmi ok továbbra is tiltani a gépek felszállását.
Jan Stanek, a Mikrotechna vezérigazgatója már korábban visszautasította a bírálatokat. Leszögezte: a Mikrotechna évek óta gyártja a kifogásolt műszereket nemcsak a cseh hadsereg, hanem más külföldi megrendelők számára is, s eddig alapvető kifogásokat senki sem emelt. A cseh hadseregben az elmúlt években több mint egy tucat súlyos baleset történt, s három esetet hoztak összefüggésbe a magasságmérő műszerekkel. A védelmi miniszter szerint a műszerek szerepe azonban másodlagos volt. Tvrdík hangsúlyozta, ez a védelmi tárca szakértőinek vizsgálata. Azt egyelőre nem tudni, milyen véleményt fogalmaznak meg az üggyel kapcsolatban a belügyminisztérium szakértői.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.