Uniós nagyhét Brüsszelben

Brüsszel. Megkezdődött az uniós nagyhét tegnap a belga fővárosban. Pénteken és szombaton az EU állam- és kormányfői tartják csúcsértekezletüket Brüsszelben, ugyanitt tegnap a tizenötök és a tíz tagjelölt ország külügyminiszterei kezdtek kétnapos tanácskozást.

Brüsszel. Megkezdődött az uniós nagyhét tegnap a belga fővárosban. Pénteken és szombaton az EU állam- és kormányfői tartják csúcsértekezletüket Brüsszelben, ugyanitt tegnap a tizenötök és a tíz tagjelölt ország külügyminiszterei kezdtek kétnapos tanácskozást. Ez utóbbi értekezlet egyik fő témája éppen a csúcs előkészítése; a cél ugyanis az, hogy a csúcs minél zökkenőmentesebben bonyolódjon le, és így minél több idő maradjon a kormányközi konferenciára, amelyen dűlőre kellene jutni az EU első alkotmányos szerződéséről. Ez lenne a legfontosabb, ugyanakkor tegnap úgy tűnt, hogy az álláspontok teljesen megmerevedtek, egyik tábor sem hajlandó engedni. Ezért már tegnap több megfigyelő előre azt jósolta, hogy a csúcs kudarccal fog végződni. Ezzel szemben a hivatalos küldöttségeket vezető külügyminiszterek letudták a kötelező optimizmust. Eduard Kukan, a szlovák diplomácia vezetője azt mondta, bízik abban, hogy a hét végén megállapodás születik az uniós alkotmányról. Abban ő sem volt biztos, hogy pontosan mikor, így nem zárta ki, hogy a csúcs nem ér majd véget két nap alatt, hanem elhúzódik vasárnapig. Pet Stig Moeller dán külügyminiszter még nála is optimistább volt, amikor kijelentette: szombaton lesz EU-alkotmány!

Fokozottabb együttműködést képzel el a közép-európai államok között a kibővített Európai Unióban az osztrák kancellár. Wolfgang Schüssel, a néppárti-szabadságpárti koalíciós kormány vezetője tegnapi terjedelmes nyilatkozatában azt fejtegette, ez az együttműködés nem egy összeforrott csoport kooperációját fogja jelenteni, hanem rugalmas együttműködéssel lesz egyenlő. A kancellár a bővítés utáni partneri kapcsolatok erősítésének a fontosságát hangsúlyozva utalt a német– francia együttműködésre, amely egyfajta hajtómotor is lesz az EU-ban. Nagy félreértésnek nevezte viszont, hogy az EU-ban valakinek mindig vezetnie kell. „Ez abszurd elképzelés, mert az EU-ban senki nem vezet” – szögezte le. Schüssel nem ért egyet azokkal, akik szerint az EU intézményei nem tudnak majd megbirkózni a 25 tagúra bővülő szervezetre váró feladatokkal. „A döntő a politikai akarat, mert aki akarja, hogy Európa működjön, annak ezt sikerül is elérnie.” A kancellár nem tartja elvesztegetett időnek az alkotmánytervezetről folyó vitát, mert az a tervezet javítását szolgálja. Mint mondta, abból indul ki, hogy minden tagország hozzá akar járulni az európai alkotmány kidolgozásához, nem azért vesz részt a brüsszeli csúcson, hogy egyéni érdekeket képviseljen. (TASR, MTI)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?