<p>Néhány hónappal ezelőtt Ukrajnában még senki sem gondolta volna, hogy a "csokoládégyáros" Petro Porosenko, a jelenleg frakción kívüli parlamenti képviselő lesz a legesélyesebb jelölt a vasárnap sorra kerülő elnökválasztáson.</p>
Ukrán elnökválasztás - Miért lett Porosenko a favorit?
Ráadásul a héten nyilvánosságra hozott, legfrissebb közvélemény-kutatás eredménye szerint a kampány alatt fokozatosan növekvő támogatottsága elérte a 34 százalékot, amivel jócskán megelőzi vetélytársait. Az utána következő legnépszerűbb jelöltre, Julija Timosenkóra, a Haza (Batyikivscsina) párt vezetőjére a megkérdezettek csupán 6,5 százaléka készül szavazni. Alekszij Antipovics, a Rejting szociológiai kutatóintézet igazgatója szerint a "Porosenko-jelenség" mögött az embereknek egy bizonyos "harmadik erő" megjelenése iránti vágya áll.
"A 2010-es elnökválasztás óta az ukrán társadalomban folyamatosan megvan az igény olyan politikusokra, akik a hatalmon lévők és az ellenzék között foglalnak helyet" - fogalmazott az igazgató utalva arra, hogy Porosenko Viktor Juscsenko és Viktor Janukovics elnöksége alatt is töltött be miniszteri posztot, előbbi esetében a külügyi, később pedig a gazdasági tárca élén.
Másrészről a szociológus úgy vélte, hogy a választók Porosenko személyében főként a sikeres üzletembert, a jó gazdasági szakértőt látják, ezért úgy tekintenek rá, mint olyan jelöltre, aki most a legalkalmasabbnak tűnik az elnöki posztra, figyelembe véve az ország válságos gazdasági helyzetét. A Rochen csokoládégyár tulajdonosa körülbelül egymilliárd dolláros vagyonával a Korreszpondent ukrán hetilap szerint a 13-ik a száz leggazdagabb ukrán rangsorában.
Elemzők szerint rendkívül fontos tényező továbbá az, hogy Porosenko aktívan részt vett a hatalomváltó kijevi Majdan-tüntetéseken, sikerült viszont elkerülnie a három akkori ellenzéki vezető, Arszenyij Jacenyuk, Vitalij Klicsko és Oleh Tyahnibok presztízsvesztését. Ő ugyanis nem ült le tárgyalni az azóta tisztéről eltávolított Janukoviccsal, és nem írt alá vele megállapodást a február 20-i kijevi véres összecsapások után.
"Egyrészt ott volt a Majdanon, másrészt viszont nem azonosítják őt az emberek a hatalomváltó tüntetések vezetőivel" - fűzte hozzá Vadim Karaszjov politológus. Vitalij Bala politológus arra mutatott rá, hogy a volt profi ökölvívó, Vitalij Klicsko támogatása sem jött rosszul a "csokoládégyárosnak". Klicsko március végén jelentette be - még párttársai közül is sokak számára - váratlanul -, hogy visszalép az elnökjelöltségtől, és Porosenko mögé áll.
Volodimir Feszenko és Szerhij Hajdar elemzők egyetértettek abban: Porosenko kezében aduászt jelent, hogy az oligarchák félnek Timosenkótól, aki nyíltan harcot hirdetett ellenük. "Porosenko számára viszont nem a romboló, hanem az alkotó ember imázsát alakították ki, így a széthullás szélén álló országban megfelel annak a választói igénynek, miszerint kompromisszumképes államfőre van most Ukrajnának szüksége" - vélekedett Hajdar.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.