<p>Nagy erejű, a Richter-skála szerinti 7,1-es fokozatú földrengés rázta meg kedden Nepál keleti részét - közölte az amerikai földtani intézet (USGS).</p>
Újra nagy erejű földrengés rázta meg Nepált
A földmozgás központja a nepáli fővárostól, Katmandutól 83 kilométerre keletre, a Mount Everest alaptábora közelében, a kínai határtól és a hegyvidéki Namcse Bazar nevű településtől nem messze, 18,5 kilométeres mélységben volt. Beszámolók szerint az erős szeizmikus aktivitást az indiai fővárosban, Újdelhiben és a bangladesi fővárosban, Dakkában is érezni lehetett.
A Nemzetközi Migrációs Szervezet (IOM) szóvivője kedden arról számolt be, hogy a Katmandutól keletre fekvő Csautarában négyen életüket vesztették, miután a földrengés miatt több épület összeomlott a településen. A rendőrség legalább három halottról tud, összesítése szerint a sérültek száma meghaladja a háromszázat. Két halottja van a földrengésnek Indiában, a Nepállal szomszédos Bihár államban.
Az újabb földrengés miatt bezárt Nepál egyetlen nemzetközi repülőtere Katmanduban. Az IOM a néhány héttel korábbi, pusztító erejű szeizmikus aktivitást követően küldött mentőcsapatot Csautarába, amely egyike azoknak a helyszíneknek, ahol a legtöbb áldozatot szedte az április 25-ei földrengés.
Első jelentésében az USGS 7,1-re tette a keddi földrengés erejét és tíz kilométeres mélységűre a központját. A Hszinhua kínai hírügynökség a kínai földrengéskutató hálózatok központjára (CENC) hivatkozva 7,5-ös erősségű földmozgásról számolt be.
Helyszíni jelentések szerint Katmanduban pánikot okozott az újabb szeizmikus aktivitás, az emberek az épületekből kirohantak az utcákra.
Manesh Shrestha, a CNN amerikai hírtelevízió egyik producere, aki a keddi földrengés idején Katmandu egyik külvárosában tartózkodott az előző földrengés romjainak eltakarításában segédkező csoporttal, a hírcsatornának úgy nyilatkozott, hogy a környékén lévő házak közül három vagy négy összeomlófélben van.
Április 25-én 7,8-as erősségű földrengés rázta meg a himalájai országot, amely az eurázsiai és a dél-ázsiai tektonikus lemezek találkozásánál fekszik. A természeti csapás a legfrissebb adatok szerint legalább 8 046 halálos áldozatot szedett, és több mint 17 800-an sérültek meg.
A keddi földmozgás hipocentruma (fészke) mélyebben volt, mint az április végi rengésé, amelynek középpontja 15 kilométerrel húzódott meg a földfelszín alatt. A tapasztalatok azt mutatják, hogy a sekélyebb epicentrumú földrengések általában több kárt okoznak a felszínen.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.