Újabb megfigyelési botrány Németországban

Berlin |

<p>Újabb lehallgatási, illetve megfigyelési botrány robbant ki Németországban, s ismét a német vasutat, a Deutsche Bahnt (DB) sújtva. A vasúttársaság elnöke azonban egy szombati nyilatkozatban újólag elutasította lemondását.</p>

Előzőleg a vasúti szakszervezetek és az ellenzéki pártok Hartmut Mehdorn azonnali távozását követelték, miután ismertté vált: 2005 és 2008 között több mint 70 ezer alkalmazott e-mail üzeneteit "kémlelték ki" a Deutsche Bahn vezetősége által megbízott személyek. Mindezt azzal a céllal tették, hogy ellenőrizzék a kimenő, a vasút tevékenysége szempontjából kritikusnak tartott információkat. Az illetékesek mindenekelőtt azokat az üzeneteket vették "górcső" alá, amelyek címzettjei állítólag újságírók, illetve parlamenti képviselők voltak.

A Deutsche Bahnnal az elmúlt hónapokban nem ez volt az első ilyen jellegű botrány. Hónapokkal ezelőtt arra derült fény, hogy a vasútnál az alkalmazottak, sőt egyes vezetők telefonjait lehallgatták, ugyancsak a "kritikus információk" kiszivárogtatásának megakadályozása céljából. Mehdorn már akkor is a bírálatok középpontjába került, de sikerült eltussolnia az ügyet.

Az újabb botrány kapcsán az elnök nem cáfolta, hogy történtek ilyen jellegű megfigyelések, de azt állította, hogy az e-mail üzenetek tartalmát nem ellenőrizték, csupán a címzettekre voltak kíváncsiak. S azt hangoztatta, hogy épp ezért semmiféle törvénytelenség nem történt, a lemondást pedig ismételten határozottan elutasította.

A kínos - s minden bizonnyal tovább gyűrűző  - megfigyelési ügy a Deutsche Bahn fő tulajdonosának számító kormányt is rendkívül nehéz helyzetbe hozta. Az ellenzéki pártok követelték a vasutat ellenőrző szociáldemokrata Wolfgang Tiefensee közlekedési miniszter lemondását, s a konzervatív Angela Merkel kancellárt Mehdorn menesztésére szólították fel.

A kancellár azonban - egyelőre még - a Deutsche Bahn vezetője mögött áll, a sajtó szerint politikai számítások miatt. Ha ugyanis az élesen bírált vasúttársasági elnököt most menesztené, a koalíciós megállapodás értelmében az utódot a szociáldemokraták nevezhetnék ki. Merkel ezért a szeptemberi választások utánra akarja halasztani a döntést, azt remélve, hogy egy új koalícióban a kinevezést illetően már a konzervatívoké lesz a döntő szó.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?