Jeruzsálem/Betlehem/Berlin. Németországban megtörtént a fogolycsere Izrael és a Hezbollah között – német közvetítéssel – létrejött megállapodás értelmében. Tíz halottja és ötven sérültje van annak az öngyilkos merényletnek, amelyet a tegnap reggeli csúcsforgalomban követtek el egy jeruzsálemi autóbuszon.
Újabb buszrobbantás
Igazolást ad a falépítésre
Avi Pazner kormányszóvivő szerint a Palesztin Hatóság továbbra sem tesz semmit a területéről kiinduló terrorizmus ellen. Izraelnek eltökélt szándéka folytatni a terror elleni harcot, és megelőzni a polgárai elleni hasonló támadásokat. Később Ranaan Giszin, Saron szóvivője úgy nyilatkozott, hogy ez a terrorista merénylet a legjobb érv Izrael legitim önvédelmi jogának igazolására és a Ciszjordániában és Kelet-Jeruzsálem körül épülő biztonsági kerítés jogosságára.
Az al-Aksza vállalta
Ahmed Korei palesztin miniszterelnök elítélte a terrorista akciót, de a palesztinok elleni olyan erőszakos cselekményeket is, mint a szerdai gázai izraeli behatolás, amelyben kilenc palesztin halt meg . Egyúttal izraeli–palesztin tűzszünetre, valamint a közel-keleti útiterv megvalósítására szólított fel. Viszont a Hamász, valamint a másik nagy radikális palesztin fegyveres szervezet, az Iszlám Dzsihád üdvözölte a merényletet. Ez utóbbinak négy harcosát ölték meg szerdán Gázában. Végül délután az al-Aksza Mártírjainak Brigádjai nevű palesztin szélsőséges szervezet vállalta magára az akciót. A 24 éves Ali Munir Juszef Dzsiharát így állt bosszút azért, mert izraeli katonák szerdán a Gázai övezetben megöltek kilenc palesztint.
Erősödhet a Hezbollah
Tegnap délután lezárult Izrael és a libanoni székhellyel működő szélsőséges Irán-barát szervezet, a Hezbollah közötti fogolycsere németországi része. A Köln melletti katonai repülőtérről Tel-Aviv, illetve Bejrút irányába felszállt egy-egy repülőgép. A Tel-Avivba tartó gép fedélzetén foglalt helyet Elhanan Tannenbaum, Libanonban fogságba esett üzletember, tartalékos ezredes, s ezen a gépen helyezték el annak a három katonának a földi maradványait is, akiket szintén a Hezbollah ejtett foglyul 2000 októberében. A Bejrútba tartó gép pontos „utaslistája” nem ismert. A német közvetítéssel létrejött megállapodás értelmében a jeruzsálemi kormány mintegy 400 palesztin foglyot bocsátott szabadon. Elengedett nem palesztin foglyokat is, akiknek a számát három tucatra becsülik. Köztük van állítólag két libanoni gerillavezér, valamint egy Steven Smyrekként emlegetett német is, akit Hezbollah-barát tevékenységéért Izraelben elítéltek.
Izrael és arab szomszédai között nem először került sor fogolycserére. A mostanit egyik oldalon sem fogadta osztatlan megelégedés. Izraelben hálásak ugyan Németországnak, de gyanúval is illetik az arabokhoz fűződő jó kapcsolatai miatt. Egyesek szerint Izrael túl nagy árat fizetett, s erősödni fog a Hezbollah befolyása a térségben.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.