Bagdad. Katonai szakértők tájékoztatása szerint új hadműveletet indított néhány napja az amerikai hadsereg, hogy megtisztítsa Bagdadot a gerillasejtektől. A Vasakarat elnevezésű hadművelet valójában védekező jellegű, a gerillafőnökök és kincstárnokaik ellen irányul.
Hétfőn tízezer iraki síita tüntetett Bagdadban szabad és mielőbbi általános választásokat követelve, tegnap pedig Moktada asz-Szadr radikális síita vezető több ezer híve vonult az utcákra Bagdadban, Kerbalában és Nedzsefben, az iraki kurdok föderális állam megteremtésére vonatkozó követelése ellen tiltakozva. Asz-Szadr képviselői kijelentették, hogy a föderalizmusban az irakiak megosztását célzó izraeli elképzelést látják. „Egy nemzetet, egy országot és egy vallást akarunk” – mondta Szajed Haszán az-Zergani, asz-Szadr szóvivője, aki szerint a föderalizmus rossz oldalát jól példázza Jugoszlávia esete. A legfőbb síita vezetők egyetértenek a központi irányítás csökkentésének szükségességében, ugyanakkor teljes mértékben ellenzik az etnikai alapú föderáció létrehozását. Kerbalában a tüntetők asz-Szadr és asz-Szisztáni portréit egyidejűleg emelték magasba, ami igen ritka jelenség az egymással szemben álló két vezető hívei között. Nedzsefben is általános választásokra szólított fel a föderalizmus ellen tüntető tömeg, amely követelte, hogy adják át iraki bíróságnak Szaddám Huszein megbuktatott iraki elnököt.
A BT tagjai támogatják azt az elképzelést, hogy a világszervezet főtitkára szakértőket küldjön Irakba. A testület soros elnöke azután nyilatkozott, hogy a BT tagjai az iraki ideiglenes kormányzótanács képviselőivel találkoztak. Adnán Pacsacsi, a kormányzótanács vezetője a kétórás találkozón hangsúlyozta, hogy az ENSZ missziója segíthet az iraki választások ügyében fenyegető politikai válság megoldásában. Kofi Annan főtitkár az ENSZ székhelyén tartott megbeszélést Paul Bremerrel, Irak amerikai polgári kormányzójával és az iraki ideiglenes kormányzótanács képviselőivel. A találkozó után úgy nyilatkozott, hogy megvizsgálja az iraki ENSZ-misszió lehetőségét, de döntése előtt bizonyos technikai részleteket még tisztázni kell. Annan tavaly októberben vonta ki az ENSZ munkatársait Irakból, miután két támadás érte a világszervezet és humanitárius szervezetek bagdadi képviseleteit.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.