Vatikánváros. Nem megerősített palesztin közlés szerint megállapodás született arról, hogy hat, Jasszer Arafat főhadiszállásán megbújt palesztin szélsőségest átszállítanak a Jordán nyugati partján lévő egyik börtönbe, s ezzel közelebb került a Jasszer Arafat főhadiszállása körüli zárlat feloldása.
Tűzzel nem ment, talán vízzel folytatják a harcot
Vatikánváros. Nem megerősített palesztin közlés szerint megállapodás született arról, hogy hat, Jasszer Arafat főhadiszállásán megbújt palesztin szélsőségest átszállítanak a Jordán nyugati partján lévő egyik börtönbe, s ezzel közelebb került a Jasszer Arafat főhadiszállása körüli zárlat feloldása. Arafat egyik tanácsadója a megállapodásról elmondta: az izraeli tankok azonnal távoznak a palesztin vezető rámalláhi főhadiszállásától, amint a hat, Izrael által körözött palesztin elindul Jerikóba. A palesztin vezető tegnap amerikai és brit szakértőkkel tárgyalt a rámalláhi főhadiszállás körüli zárlat feloldásáról. Izraeli források már korábban közölték, hogy a palesztin vezető akár éjfélre visszanyerheti szabadságát. A megállapodás technikai részleteiről – a palesztin foglyok átadásáról és az izraeli harckocsik távozásáról – közép-európai idő szerint este hat órakor még egyeztettek az érintettek.
Tegnap reggel víz árasztotta el a templom belsejét. A palesztinok szerint ezt az izraeliek okozták azért, hogy őket eltávolítsák. Izraeli közlés szerint viszont csőtörés történt.
II. János Pál pápa rendkívüli megbízatással szerdán a Közel-Keletre küldi magas méltóságú delegátusát, Roger Etchegaray francia kúriai bíborost, hogy közvetítőként bekapcsolódjon a betlehemi Születés temploma körüli helyzet megoldását célzó tárgyalásokba. A pápát a szentföldi béke megteremtése iránti óhaja, a keresztény közösségért, valamint az izraeli és a palesztin népért érzett aggodalma késztette arra, hogy a válsághelyzetekben nagy tapasztalatot szerzett különmegbízottját – aki legutóbb a jubileumi szentév központi bizottságának elnöke volt, s delegátusként pedig megfordult Kínában, Vietnamban, Kubában, Szudánban, Irakban, Angolában és Bosznia-Hercegovinában – a térségbe küldje. A bíboros mindig olyan válságtérségekben közvetít, ahol a vatikáni diplomácia hivatalosan még nem tett lépéseket. A delegátus közel-keleti útjáról a Kathpress katolikus hírügynökség és a Fides vatikáni missziós hírügynökség egyaránt beszámolt. Vatikáni megfigyelők már régóta számítottak arra, hogy a térségbe utazik egy magas rangú szentszéki megbízott. Az elgondolás azóta körvonalazódott, hogy a pápa Michel Szabah jeruzsálemi latin pátriárka meghallgatása alkalmával telefonon beszélt a betlehemi templomban ostromgyűrűbe zárt ferencesekkel, és kinyilvánította szolidaritását.
Nem lesz második Születés temploma
Az izraeli hadsereg, előzetes ígéretének megfelelően, tegnap a hajnali órákban kivonult a hétfőn megszállt Hebron palesztin autonóm városból – közölte egy katonai szóvivő. A csapatkivonáshírét helybeli palesztinok is megerősítették. Nincs már egyetlen katonai jármű sem a városban – mondták.Az izraeli hadsereg közleményében említést tett arról is, hogy a katonák 150 palesztint vettek őrizetbe. Emellett fegyvereket robbanóeszközöket, lőszereket és gránátokat foglaltak le. Feloldották a város kórháza köré vont ostromgyűrűt is. A gyógyintézményben több palesztin szélsőséges húzta meg magát. Őket lefogták, és mint az izraeli katonai szóvivő hangoztatta: nem akartak egy „újabb Születés templomát”. (MTI)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.