ÖSSZEFOGLALÓWashington. Az elnökválasztás napján 38 államban 174 népszavazáson voksoltak a polgárok a különbözőbb témákban, az adóktól a kannabisz engedélyezésén át a melegházasságig. Több történelminek vagy helyi szenzációnak számító eredmény is született.Az 51.
Történelmi népszavazások mariskáról, melegházasságról...
ÖSSZEFOGLALÓ
Washington. Az elnökválasztás napján 38 államban 174 népszavazáson voksoltak a polgárok a különbözőbb témákban, az adóktól a kannabisz engedélyezésén át a melegházasságig. Több történelminek vagy helyi szenzációnak számító eredmény is született.
Az 51. tagállam?
A Puerto Ricó-i népszavazáson kis többséggel úgy döntöttek, hogy a sziget az Egyesült Államok 51. tagállama kíván lenni. Ezt tegnap délután jelentették be, miután a szavazókörzetek 96 százalékában összesítették a voksokat. Az USA teljes jogú önkormányzattal rendelkező társult államában megrendezett, nem kötelező érvényű népszavazás eredményét az amerikai kongresszusnak is jóvá kell hagynia. A két részből álló népszavazáson a részvevők 54 százaléka szavazott az USA és Puerto Rico között 114 éve fennálló status quo megváltoztatása mellett. A lehetséges alternatívák közül az amerikai tagállammá válás 61, a nagyobb autonómia 33, a függetlenség pedig 5 százaléknyi szavazatot kapott.
Ledőlnek a falak
Két szövetségi állam, Maryland és Maine referendumon megszavazta a melegházasság jogát, s ezzel az USA első két olyan tagállama lett, ahol ezt népszavazással hagyták jóvá. Az eredmény 1998 óta tartó sorozatot tört meg: keddig Amerika 32 államában tették fel szavazásra a kérdést, és a lakosság mindegyikben elutasító választ adott. Az ötven állam közül hatban volt eddig joguk az azonos neműeknek a hivatalos egybekeléshez: Connecticutban, Iowában, Massachusettsben, New Hampshire-ben, Vermontban és New Yorkban, valamint Washington fővárosban. Az északnyugati Washington államban is szavaztak a melegházasságról – a nem végleges adatok szerint a marylandihez és maine-ihez hasonló eredménnyel –, Minnesotában pedig egy konzervatív támogatású módosításról kellett véleményt mondani, amely bevenné a helyi alkotmányba a melegházasság tilalmát. A végeredmény még itt is várat magára.
Abortusz, felügyelettel
Florida és Montana az abortusz kérdésében szavazott. Floridában a republikánusok azért szavaztattak, hogy ne támogassa az állam az abortuszt (jelenleg nincs is ilyen lehetőség). Ezt 55:45 százalék arányban elutasították a helyiek. Montanában arról szavazhattak, hogy a tinilányoknak kell-e szülői jóváhagyás a magzatelhajtáshoz, erre elsöprő, 70 százalékos többségben mondtak igent.
Marad a halálbüntetés
Kalifornia lakosai elutasították a halálbüntetés eltörlését. A kivégzés helyett a tényleges életfogytiglan lett volna a legsúlyosabb büntetés. Kaliforniában rövid időre megszüntették a halálbüntetést 1972-ben, amikor az állam legfelsőbb bírósága alkotmányellenesnek minősítette azt. Így változtatták Charles Manson pszichopata szektavezér és „családja” büntetését is életfogytiglani elzárásra. A halálbüntetést azonban két évvel később ismét bevezették.
Legalizálták a „szert”
Coloradóban népszavazással érvényesítették a világ legliberálisabb drogtörvényét. Az új módosító indítvány a liberálisnak tartott holland szabályozással szemben nemcsak a fogyasztók büntetlenségét biztosítja, hanem a marihuána tartását és fogyasztását is. Mivel a terjesztést is az állam felügyeli, Colorado adóbevétele is növekedhet. „Bonyolult folyamat lesz, de szándékunkban áll végigcsinálni. A marihuána a szövetségi törvény szerint ugyanakkor továbbra is illegális” – mondta John Hickenlooper, az állam kormányzója. E referendum eredménye történelmi jelentőségűnek mondható, a következményeket pedig valószínűleg az egész világ figyelni fogja, ugyanis ez az első alkalom, hogy egy államban engedélyezték a marihuána fogyasztását. Washington államban elfogadták az 502-es számú kezdeményezést, ami szabályozza a kis mennyiségű marihuána fogyasztására vonatkozó rendeletet.
Jól jár az állam is
Massachusettsben a marihuána orvosi használatára mondtak igent a választók, az AP szerint 63:37 százalék arányban. Ezzel az északkeleti állam lett a 18. fűlegalizáló a sorban. Egyébként Coloradóban sem szabad mindent, hat tő marihuánát nevelhetnek fejenként, és maximum 28 gramm fű lehet az embernél 21 éves kor fölött. Egy coloradói illetékes szerint a marihuána rendezett, szigorúan ellenőrzött föltételek melletti értékesítésével az illegális marihuánaterjesztő hálózatok megszűnnek, és az ebből származó bevételek, valamint a fogyasztók üldözésére fordított bűnmegelőzési költség együttes összege több tízmillió dollárt hozhat az államnak évente. (MTI, index.hu, TASR)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.