Történelmi győzelem

<p>Történelmi győzelmet aratott az amerikai elnökválasztáson Barack Obama demokrata párti szenátor: ő lesz az Egyesült Államok első afroamerikai elnöke. Győzelmét előre jelezte több amerikai liberális elemző helyi idő szerint már kedd éjszaka, alig 4 és fél órával az első urnazárások után, majd bő fél órával később a CNN hírtelevízió is.</p>

A legfrissebb összesítések arról tanúskodnak, hogy Barack Obama, az Egyesült Államok leendő elnöke több mint kétszer annyi elektort gyűjtött össze a keddi elnökválasztáson, mind republikánus vetélytársa, John McCain. Az ABC News amerikai tévécsatorna összesítése szerint Obama 338 elektori voksot szerzett, míg McCain 159-et. Obamának a győzelemhez elegendő lett volna 270 elektori voks. Az elnökválasztó testület (elektori kollégium) 538 fős, vagyis 41 elektori mandátum sorsa még nem ismeretes.

Az eddigi összesítés szerint a választáson részt vevő polgárok 52 százaléka Obamára, 47 százaléka pedig McCainre adta voksát. Obamára közel 55,9 milliónyian adták szavazatukat, McCain pedig közel 51 millió voksot gyűjtött össze.

Mint Hofer László, az MTI tudósítója jelentette, a szavazóhelyiségeknél készült exit poll felmérések szerint a választók többségét leginkább a gazdasági állapota aggasztja. Ez a tényező az utóbbi nyolc év Bush-kormányzása keltette kiábrándultsággal a demokrata jelölt esélyein lendített.

Obama Ohióban aratott győzelmével kapcsolatban elemzők hangsúlyozták: a közép-nyugati államért elkeseredett harcot folytatott a két jelölt; 1944 óta John Kennedy kivételével egy elnökjelölt sem kerülhetett be a Fehér Házba ennek az államnak a megkerülésével.

Az Egyesült Államok történetének leghosszabb választási kampányát követően Barack Obama lesz az első afroamerikai elnök, az első olyan elnök, aki Hawaiin született, és John F. Kennedy óta az első északi államból való demokrata elnök.

John McCain, a Republikánus Párt elnökjelöltje szerda reggel gratulált Barack Obamának győzelméhez.  McCain az arizonai fővárosban, Phoenixben  hívei előtt kijelentette, hogy az amerikai nép világosan szólt ezen a történelmi választáson. Megígérte: minden tőle telhető segítséget megad Obamának ahhoz, hogy ezekben a nehéz időkben, a sok kihívás közepette vezesse az Egyesült Államokat.

McCain feleségével, valamint alelnökjelöltjével, Sarah Palin alaszkai kormányzóval az oldalán kijelentette: nagyra értékeli és csodálja Obama kitartását, valamint azt a képességét, hogy "olyan sok amerikaiban fel tudta ébreszteni a reményt". Hangsúlyozta, hogy történelmi választás ez az afrikai amerikaiak szempontjából.

George Bush amerikai elnök is gratulált szerdán Barack Obamának elnökválasztási győzelméhez. Dana Perino fehér házi szóvivő szerint Bush felhívta telefonon Obamát, és azt mondta neki, hogy "élete legnagyobb utazása előtt áll". "Gratulálok, és jó mulatást" - mondta. Bush meghívta Obamát és családját, hogy mihamarabb látogassanak el a Fehér Házba.

A változás "megérkezett" az Egyesült Államokba - jelentette ki szerdán Barack Obama amerikai elnökké választása utáni első beszédében. Megköszönte támogatóinak, munkatársainak és családjának, hogy hozzásegítették győzeleméhez, s méltatta republikánus ellenfelét.

Megkérdezte: választási győzelme után kételkedik-e még valaki abban, hogy az Egyesült Államokban minden lehetséges. Ezzel arra utalt, hogy az ország történetében ő az első afroamerikai, akit elnökké választottak. "A választás bebizonyította, hogy létezik egy minden társadalmi és etnikai választóvonal felett álló Amerikai Egyesült Államok. Ez mutatja a demokrácia hatalmát. Ez a ti győzelmetek" - hangoztatta.

Az Egyesült Államok nagy kihívások előtt áll, két háborút visel, s eközben hosszú idő óta a legsúlyosabb pénzügyi válsággal is szembe kell néznie - mondta Obama, arra kérve az amerikai népet, hogy egységbe forrva, áldozatvállalással lásson neki az nehézségek megoldásának. "Hosszú és meredek lesz az előttünk álló út. Lehet, hogy nem érjük el a végét egy év vagy egy (elnöki) terminus alatt sem, de én soha nem voltam olyan reménykedő, mint most, hogy el fogunk jutni oda.

Obama feleségével és két kislányával jelent meg mintegy 65 ezer támogatója előtt a chicagói Grant Parkban. Megköszönte barátainak és feleségének, Michelle-nek, hogy a kampányban mindvégig támogatták. Fő választási stratégiai tervezőjét, David Axelrodot dicsérve kijelentette, hogy neki köszönhető az ország történetének legjobb választási kampánya. (MTI)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?