Dubaj/Washington. Fenntartásait hangoztatta, de nem zárta ki török katonai alakulat telepítését Irakban Hosjar Zebari, az iraki kormányzótanács külügyminisztere. Az al-Haját című lapnak kijelentette: Az ideiglenes iraki kormány jobban szeretné, ha a szomszéd országok nem vennének részt a békefenntartó erőkben.
Törökök mennek Irakba
Dubaj/Washington. Fenntartásait hangoztatta, de nem zárta ki török katonai alakulat telepítését Irakban Hosjar Zebari, az iraki kormányzótanács külügyminisztere. Az al-Haját című lapnak kijelentette: Az ideiglenes iraki kormány jobban szeretné, ha a szomszéd országok nem vennének részt a békefenntartó erőkben. Ennek ellenére nem zárta ki, hogy török katonák is jöjjenek, mert szerinte kormánya „megérti az amerikai és brit álláspontot azzal kapcsolatban, hogy a többnemzetiségű erőben más országok katonáinak is részt kell venniük”. A külügyminiszter úgy vélekedett, hogy ha török egységeket küldenének Irakba, azokat az ország keleti részén állomásoztatnák, messze az északi kurd területektől. A törökök valószínűleg a Bagdad körüli „szunnita háromszögben” foglalnák el állásaikat, abban a térségben, ahol a legaktívabbak az Amerika-ellenes gerillák. Peter Rodmann, a Pentagon nemzetközi kapcsolatok osztályának vezetője is megerősítette, hogy az Irakban állomásozó török katonaságot északon nem fogják bevetni. Előzőleg viszont Abdullah Gül török külügyminiszter kijelentette, hogy a Moszul, Dohúk és Tikrít észak-iraki városok által alkotott háromszöget tartaná legalkalmasabbnak a török katonaság állomásoztatására. Az USA által beiktatott ideiglenes kormányzótanács kurd tagjai természetesen tiltakoztak a törökök kurd területekre lépése ellen. „Az iraki kurdok barátaink, évek óta együttműködünk velük. Másfelől a törökök az amerikaiak szoros szövetségesei, és a washingtoni kormány megérti, ha igyekeznek megelőzni esetleges feszültségeket törökök és kurdok között” – mondta Rodmann. A török parlament kedden hagyta jóvá tízezer török katona Irakba küldését.
Törökország az első olyan muzulmán többségű állam, amely kész katonákat küldeni az iraki stabilizáláshoz. Ankarai lapkommentárok szerint Erdogan kormánya ezzel szeretné helyreállítani a jó kapcsolatokat Washingtonnal, miután márciusban a török parlament megvétózta, hogy az amerikai hadsereg török területet használjon az Irak elleni támadáshoz.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.