Tony Blair megmenekült

London. Gyakorlatilag fölmentette tegnap a brit kormányt és elnökét a Kelly-öngyilkosság ügyében viselt közvetlen felelősség alól az utóbbi évtizedek legsúlyosabb belpolitikai botrányát kivizsgáló felsőházi lordbíró, aki egyúttal elmarasztalta a BBC rádiót.

London. Gyakorlatilag fölmentette tegnap a brit kormányt és elnökét a Kelly-öngyilkosság ügyében viselt közvetlen felelősség alól az utóbbi évtizedek legsúlyosabb belpolitikai botrányát kivizsgáló felsőházi lordbíró, aki egyúttal elmarasztalta a BBC rádiót.

Előzőleg, kedd este csak 5 fős többséggel, de megnyerte a brit kormány a felsőoktatási tandíjreform tervezetéről tartott alsóházi végszavazást, amelynek kimenetele az eredmény kihirdetéséig bizonytalan volt. A sorsdöntő üggyé előlépett tervezet – és sokak szerint Tony Blair miniszterelnök – sorsát a munkáspárti kormány hat és fél évi országlásának eddigi legnagyobb frakciólázadása tette kérdésessé. Ennek mértékét jelzi: a kormányra, amelynek 161 fős többsége van az alsóházban, 316-an szavaztak 311 ellenvokssal szemben.

Blair tegnap, miután Lord Hutton felmentette a Kelly-öngyilkosság miatti közvetlen felelősség alól, bocsánatkérésre szólított fel mindenkit, aki őt az ügyben hazugsággal és a parlament félrevezetésével vádolta. Hutton kijelentette: egyértelműen megállapította, hogy David Kelly néhai fegyverzeti főtanácsadó halálában nem játszott szerepet idegenkezűség. A főrend szerint Blair kormányfő jelen volt azokon a tanácskozásokon, amelyeket a iraki hírszerzési értesülések kormányzati manipulálásáról szóló, tavaly májusi BBC-riport után tartottak a vélelmezett forrás, David Kelly ügyében. Kelly öngyilkosságát azonban senki sem láthatta előre azok közül, akik részesei voltak a tragédiába torkolló eseményfolyamnak. Hozzátette: megállapította, hogy nem volt külön kormányzati stratégia Kelly nevének nyilvánosságra hozatalára, és nem lett volna reális azt várni, hogy Kelly neve örökké rejtve marad. A jelentésnek ez a központi megállapítása. A Hutton-vizsgálat két legfőbb tisztázandó kérdése ugyanis az volt, létezett-e aktív kormányzati stratégia Kelly nevének nyilvánosságra hozatalára, hogy a forrás kilétét kicsikarják a BBC-ből, és ha igen, ebben tevőleges szerepet játszott-e Tony Blair vagy Geoff Hoon védelmi miniszter. Blair korábban közölte: lemond, ha közvetlen felelősségét a vizsgálat megállapítja. Lord Hutton szerint Andrew Gilligan BBC-tudósító alaptalanul állította, hogy a 2002 szeptemberében közzétett hírszerzési dosszié központi eleme – amely az iraki tömegpusztító fegyverek 45 perces bevetési készültségéről szólt – úgy került bele az anyagba, hogy a kormány tudta: az értesülés nem helytálló. Az értesülés megbízható forrásból eredt, és a hírszerzési bizottság jóváhagyásával került bele a dossziéba. Hutton hibásnak minősítette a BBC szerkesztési rendszerét.

A Hutton-jelentés ismertetése után, tegnap este bejelentették, hogy távozik posztjáról Gavyn Davies, a BBC elnöke.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?